Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Depresja – definicja przyczyny, objawy

Spis treści artykułu

Zgodnie z klasyfikacją Światowej Organizacji Zdrowia, czyli WHO, depresja należy do grupy najpoważniejszych chorób na świecie i jest jedną z częstszych przyczyn samobójstw. Choć temat depresji wciąż powraca, niewiele osób potrafi odpowiedzieć na pytania: Czym dokładnie jest depresja? Jak rozpoznać depresję? Jakie są jej przyczyny, a jakie objawy? Poniżej kilka informacji. Zachęcamy do lektury!

Czym jest depresja?

Depresja występuje zarówno u osób bardzo młodych, jak i osób dorosłych, seniorów, kobiet i mężczyzn o różnym wykształceniu i statusie społecznym. Występowanie stanów depresyjnych związane jest z zaburzeniami w wydzielaniu i przepływie neuroprzekaźników w mózgu.

Warto zaznaczyć, że depresja to nie tylko złe samopoczucie ‒ z nim od czasu do czasu zmaga się każdy z nas, ale choroba psychiczna, w przypadku której mamy do czynienia z grupą różnego typu zaburzeń psychicznych i fizycznych. Epizod depresyjny, czyli stan obniżonego nastroju trwa od minimum dwóch tygodni do kilku lat i może przybierać różne formy ‒ od smutku po całkowite oderwanie od rzeczywistości i próby samobójcze.

Rodzaje depresji

Wyróżniamy różne rodzaje depresji, są to:

Depresja endogenna ‒ uznaje się, że z tego typu depresją chorzy zmagają się na skutek uwarunkowań genetycznych.

Depresja poporodowa ‒ depresja poporodowa związana jest ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety po porodzie.

Depresja agitowana (lękowa) ‒ to jedno z najcięższych zaburzeń afektywnych, występują tutaj klasyczne objawy depresji: smutek, niska samoocena zaburzenia snu, ale także stany lękowe w wymiarach psychicznym, somatycznym i behawioralnym oraz nasilające się myśli samobójcze. W przypadku depresji lękowej ryzyko, że osoba targnie się na własne życie jest największe.

Depresja afektywna dwubiegunowa ‒ silnie obniżony nastrój i mania, czyli silnie podwyższony nastrój, występują naprzemiennie. Leczenie depresji dwubiegunowej związane jest z zażywaniem odpowiednich leków.

Depresja relatywna ‒ z depresją relatywną najczęściej mamy do czynienia w przypadku trudnych przeżyć, na przykład z powodu choroby i śmierci bliskiej osoby. Zazwyczaj leczenie polega na psychoterapii, czasem konieczne jest leczenie farmakologiczne.

Przyczyny depresji

Każdy z nas ma inną wrażliwość, tak więc czynniki, które mogą wywołać stany depresyjne są bardzo zróżnicowane. Przyczyny wystąpienia depresji, mimo licznych badań, wciąż nie są do końca znane. Aktualnie, do najczęstszych przyczyn zaburzeń depresyjnych zaliczamy:

Czynniki endogenne ‒ czynniki endogenne to uwarunkowania genetyczne.
Czynniki egzogenne ‒ wśród czynników egzogennych wymienić możemy choroby somatyczne, leczenie farmakologiczne, na przykład leki z potencjałem depresjonogennym, uzależnienia od alkoholu, narkotyków, środków usypiających, nasennych.
Czynniki psychogenne ‒ trudne sytuacje życiowe, na przykład śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, problemy finansowe, rozpad związku, trudne wyzwania życiowe.
Wśród innych przyczyn depresji często znajdują się przemęczenie, brak snu, nadmierny stres.

Objawy depresyjne

Jakie są objawy depresji? Objawów jest bardzo dużo i nie muszą one występować równocześnie. Aby stwierdzono depresję, objawy muszą utrzymywać się co najmniej przez dwa tygodnie. Wśród objawów depresji znajdują się:

  • złe samopoczucie, nieustanny smutek, obniżony lub obojętny nastrój, niezdolność do odczuwania przyjemności, płacz, lęk
  • zaburzenia odżywiania ‒ brak apetytu i utrata masy ciała lub przeciwnie, nadmierny apetyt
  • zaburzenia snu, trudności z zasypianiem, zaburzenia seksualne
  • utrata zainteresowań, zaburzenie rytmu dobowego, zaniedbywanie potrzeb biologicznych, osoby chore większą część dna potrafią spędzić w łóżku
  • chęć izolacji, zaniedbywanie codziennych prac, zmęczenie, poczucie winy
  • problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci, brak chęci do życia
  • niska samoocena, utrata poczucia własnej wartości
  • myśli o śmierci, myśli samobójcze

Leczenie depresji- podsumowanie

Depresja to nie tylko smutek, to choroba psychiczna związana z nieprawidłowym działaniem neuroprzekaźników w mózgu. Wyróżniamy endogenne, czyli genetyczne egzogenne, na przykład przyjmowanie leków depresjonogennych oraz psychogenne przyczyny depresji. Objawy depresji to przede wszystkim trwające ponad dwa tygodnie obniżony nastrój, smutek, lęk, zaburzenia snu, zaburzenia odżywiania, myśli samobójcze i inne. W przypadku depresji niezbędne są pomoc lekarza oraz odpowiednie leczenie. Specjalista przeprowadzi obserwację objawów, określi stopień zaawansowania choroby i omówi proces leczenia.