Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Urolog - lekarz nie tylko dla mężczyzny

W przypadku osób chorych na depresję niezmiernie ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. W zależności od przypadku i stopnia zaawansowania choroby, przeprowadzane są psychoterapia bądź psychoterapia połączona z leczeniem farmakologicznym.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat depresji i jak pomóc choremu? Zachęcamy do lektury!

Epizod depresyjny

O epizodzie depresyjnym mówimy, gdy przez minimum dwa tygodnie chory zmaga się przynajmniej z pięcioma z takich objawów, jak:

  • obniżenie nastroju
  • spadek zainteresowań/brak odczuwania przyjemności
  • zmiana wagi masy ciała
  • problemy ze snem
  • pobudzenie lub spowolnienie psychoruchowe
  • zmęczenie
  • poczucie braku wartości, nieuzasadnione poczucie winy
  • problemy z koncentracją
  • myśli samobójcze.

Przy czym koniecznie jest występowanie dwóch pierwszych z wyżej wymienionych objawów. Epizod może mieć zarówno łagodną, jak i przewlekłą postać. Wyróżniamy:

Epizod depresyjny łagodny ‒ obniżony nastrój, utrata zainteresowań, zmęczenie, brak poczucia własnej wartości.
Epizod depresyjny umiarkowany ‒ poczucie nieuzasadnionej winy, zaburzenia koncentracji i snu.
Epizod depresyjny ciężki bez objawów psychotycznych ‒ oprócz powyższych objawów pojawiają się także próby samobójcze.
Epizod depresyjny ciężki z objawami psychotycznymi ‒ pojawiają się urojenia, halucynacje, omamy, próby samobójcze.
W każdym przypadku niezmiernie ważne jest, aby chory skonsultował się z lekarzem. Podczas konsultacji lekarz pozna historię pacjenta i omówi przebieg leczenia.

Jak leczyć depresję?

Depresja jest chorobą i tak samo jak inne choroby, chociażby cukrzyca czy nadciśnienie, wymaga odpowiedniego leczenia. Jak wygląda leczenie depresji? Oczywiście konieczna jest wizyta u lekarza, najczęściej pacjent jest pod opieką lekarza rodzinnego, psychoterapeuty oraz psychiatry, w niektórych przypadkach konieczny jest pobyt w szpitalu.

Sam proces leczenia uzależniony jest od konkretnej osoby, stopnia zaawansowania choroby, historii danego pacjenta. W przypadku łagodnego przebiegu choroby zazwyczaj przeprowadzana jest psychoterapia. Podczas terapii pacjent lepiej poznaje siebie, wie, w jaki sposób zrozumieć własne emocje i jak sobie z nimi radzić, rozmawia ze specjalistów na temat problemów. W leczeniu depresji w szczególności doceniana jest terapia poznawczo behawioralna

Zaawansowany stopień choroby, wymaga rozpoczęcia leczenia farmakologicznego, czyli przyjmowania odpowiednio dobranych leków antydepresyjnych. W niektórych przypadkach skutkiem przyjmowania leków mogą być różnego typu działania niepożądane, na przykład nadmierna senność.

Profilaktyka depresji

Wsparcie medyczne jest niezwykle ważne, należy jednak pamiętać również o innych aspektach, przede wszystkim o zdrowym stylu życia. Liczą się tutaj:

  • zdrowa, zbilansowana dieta, spożywanie posiłków o regularnej porze
  • odpoczynek, odpowiednia liczba godzin snu
  • aktywność fizyczna, w zależności od możliwości spacery, basen, jogging
  • aktywny tryb życia, wychodzenie do ludzi, rozmowa z bliską osobą, aktywny wypoczynek
  • ograniczenie stresu, większy dystans, dbanie o własne nerwy
  • utrzymywanie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi

W przypadku osób z depresją tak samo jak w przypadku chorych cierpiących na inne choroby niezmiernie ważne jest wsparcie bliskich osób.

Podsumowanie

Depresja to choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia. W zależności od konkretnego przypadku leczenie depresji wygląda inaczej. W niektórych sytuacjach wystarczająca jest psychoterapia, w innych niezbędne jest leczenie farmakologiczne. Ważne jest, aby oprócz leczenia, pamiętać także o zdrowym trybie życia ‒ aktywności fizycznej, zdrowej diecie.

Spis treści artykułu