Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

O czym świadczy zapalenie spojówek?

zapalenie spojówek

Spis treści artykułu

Łzawiące, mocno piekące oraz swędzące oczy mogą być pierwszym symptomem zapalenia spojówek. Nie da się ukryć, że dolegliwość ta jest jednym z najpopularniejszych schorzeń oczu, towarzyszy jej zwykle stan zapalny błony śluzowej oka. Co ciekawe, choroba ta może mieć wiele przyczyn, a także być objawem kilku chorób. O czym za tym świadczy zapalenie spojówek? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Czym jest spojówka?

Spojówką nazywa się błonę śluzową, która wyściela wewnętrzną część powiek oraz zewnętrzną, przednią część gałki ocznej. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed infekcjami, a także urazami, jak również rozprowadzanie łez po powierzchni narządu wzroku. Kontakt z jakimkolwiek niekorzystnym czynnikiem, czy patogenem może wywołać niechciany stan zapalny. Niekiedy wystarczy potrzeć oko brudną dłonią, by doprowadzić do obrzęku spojówek. Narząd wzroku jest bardzo delikatny, warto zatem uważać na tego typu czynności.

Zapalenie spojówek – objawy

Do charakterystycznych objawów zapalenia spojówek należy: pieczenie, kłucie w oku, łzawienie, a także poczucie obecności ciała obcego. Są to objawy tak zwane podmiotowe, czyli odczuwalne przez chorego. Można jeszcze wyróżnić objawy przedmiotowe, które pozwalają dokładniej określić stan choroby. Należą do nich:

  • Przekrwienie spojówki,
  • Wydzielina – jeśli jest wodnista, świadczy to zazwyczaj o infekcji wirusowej, gdy pojawia się ropa lub śluz, o zapaleniu bakteryjnym,
  • Typy reakcji – niekiedy dochodzi do obrzęku oka lub pojawiają się charakterystyczne grudki, czy brodawki.


Jakie są przyczyny zapalenia spojówek?

Każdy człowiek w ciągu swojego życia może kilkukrotnie zmierzyć się z dolegliwością, jaką jest zapalenie spojówek. Co ciekawe, choroba ta może mieć też kilka przyczyn, warto zatem zawsze udać się do lekarza-okulisty i zróżnicować rodzaj zapalenia, by dobrać odpowiednie leki. Do najpopularniejszych typów zapaleń można zaliczyć:

  • Grzybicze zapalenie spojówek – bardzo często dochodzi do rozwoju tej choroby po antybiotykoterapii lub po stosowaniu sterydów. Chory odczuwa lekki dyskomfort, towarzyszy temu niezbyt obfite łzawienie oraz wydzielina w worku spojówkowym,
  • Alergiczne zapalenie spojówek – towarzyszy mu pieczenie, świąd oraz bardzo często również obrzęk. Może być spowodowane przez pyłki traw lub wywołane nadreakcją na jakiś alergen,
  • Wirusowe zapalenie spojówek – na oku pojawia się wyraźny obrzęk, dochodzi również do przekrwienia spojówek. Chory ma stale wrażenie, że pod powieką znajduje się ciało obce. Wirusowe zapalenie spojówek najczęściej wywołują adenowirusy lub też wirus opryszczki. Schorzenie to pojawia się najpierw na jednym oku, a następnie atakuje drugie,
  • Bakteryjne zapalenie spojówek – w tym wypadku charakterystycznym objawem jest ropna wydzielina. Schorzenie to może wywołać kilka typów bakterii, spojówki są zaczerwienione i obrzęknięte.


O czym może świadczyć zapalenie spojówek?

Dolegliwość ta najczęściej nie jest objawem jakiejś innej choroby, choć niekiedy może być jednym z symptomów różyczki, odry infekcji katarowej, czy świnki. Co ciekawe, w niektórych wypadkach oprócz zapalenia spojówek, dochodzi również do powiększenia węzłów chłonnych przyusznych. Objawy te wskazują ewidentnie na infekcję wirusową lub zakażenie wywołane przez chlamydię.

Zapalenie spojówek jest dolegliwością, która dotyka praktycznie każdego człowieka w pewnym momencie jego życia. Charakterystycznymi objawami jest: ból, łzawienie, świąd oraz uczucie obecności ciała obcego w oku. Można wyróżnić kilka rodzajów zapalenia spojówek. Do najpopularniejszych należy wirusowe oraz bakteryjne. Dolegliwość ta może również być objawem innego schorzenia, na przykład odry, różyczki, a nawet świnki. Leczenie polega na zastosowaniu środków miejscowych.