Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Toksyna botulinowa w neurologii

do czego służy usg doppler

Choroby układu krążenia stanowią w obecnych czasach ogromny problem. W dużej mierze do ich rozwoju przyczynia się siedzący tryb życia, otyłość oraz używki. Mogą być one jednak spowodowane także uwarunkowaniami genetycznymi. Jednym z badań, służących do diagnozowania chorób zatorowych, zmian miażdżycowych, przyczyniających się do zawału serca, jest USG Doppler. Na czym polega to badanie? Kiedy należy go wykonać? Zachęcamy do lektury.

USG Doppler – co to jest?

Jest to nieinwazyjne badanie, dzięki któremu można sprawdzić stan naczyń krwionośnych, przede wszystkim tętnic i żył. Ponadto, badanie to jest zalecane również osobom, zmagającym się z miażdżycą, gdyż pozwala na ocenę wielkości blaszki miażdżycowej, odkładającej w żyłach. Wskazaniem do tego badania jest z pewnością przewlekła niewydolność żylna, ale także pojawiające się niedowłady w kończynach, czy zaburzenia czucia.

USG Doppler – jak działa?

Badanie USG Doppler polega na obserwowaniu sposobu przepływu krwi w określonym narządzie. Do przeprowadzenia go wykorzystuje się aparat ultrasonograficzny, który dodatkowo wykorzystuje tak zwany efekt Dopplera. Na czym on polega?

Fala ultradźwiękowa, która wysyłana jest przez głowicę urządzenia, przenika przez ciało, odbija się od będącej w ruchu krwi i wraca z powrotem do głowicy. Dzięki temu aparat USG jest w stanie rejestrować zmiany częstotliwości fali dźwiękowej, odbijanej krwi. Obraz widoczny jest na ekranie monitora. Dzięki temu lekarz może dokładnie stwierdzić, w którym miejscu krew płynie prawidłowo, wolniej, cofa się lub przepływ jest całkowicie zablokowany.

Warto wspomnieć, że do badania tego nie trzeba się zwykle specjalnie przygotowywać. Jedynie w przypadku USG Doppler tętnic nerkowych, czy wątroby, należy przyjść na czczo.

Przebieg badania

Aby udać się na USG Doppler, należy otrzymać skierowanie od lekarza specjalisty. Można również umówić się na nie prywatnie. Będąc w gabinecie, pacjent odsłania tę część ciała, która ma zostać poddana badaniu, a następnie kładzie się na kozetce. Lekarz smaruje żelem odpowiednie miejsce, a następnie przykłada głowicę aparatu. Warto wspomnieć, że obraz przepływu krwi jest widoczny na bieżąco na monitorze urządzenia.

Ciekawostką jest to, że podczas badania USG Doppler słychać charakterystyczny dźwięk przepływu krwi. Wszystkie zmiany w szumie również są cennymi wskazówkami dla lekarza. Oznacza to przede wszystkim fakt, że w określonym miejscu pojawiły się zmiany patologiczne, które wymagają sprawdzenia lub dalszej diagnostyki.

Całkowity czas trwania badania to mniej więcej od 15 do 30 minut, w zależności od przypadku. Wyniki dostępne są od razu po przeprowadzonym badaniu.

USG Doppler jest badaniem, służącym do oceny stanu tętnic oraz żył. Przeprowadza się go przede wszystkim u osób, które zmagają się ze zmianami miażdżycowymi lub cierpią na choroby zatorowe. Wykonanie tego badania pozwala często zapobiec, między innymi zawałowi lub zatorowi żył. USG Doppler wykonuje się przy użyciu aparatu ultrasonograficznego, który wykorzystuje tak zwany efekt Dopplera. Badanie trwa średnio 20 minut. Warto od czasu do czasu zapisać się na nie w ramach profilaktyki prozdrowotnej.

Spis treści artykułu