Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Ciało obce w oku – jak je usunąć?

usuwanie ciała obcego z oka

Spis treści artykułu

Ciało obce w oku powoduje przede wszystkim duży dyskomfort, zazwyczaj także ból oraz łzawienie. Najczęściej do oka dostają się pyłki zanieczyszczeń, drobne muszki lub też rzęsy. W ekstremalnych przypadkach do gałki ocznej wbija się odprysk, np. ze szkła lub też obrabianego drewna. Co robić w takich przypadkach? Jak usunąć ciało obce z oka? Odpowiadamy poniżej!

Ciało obce w oku – rodzaje

Można wyróżnić dwa rodzaje ciał obcych w oku. Do najpopularniejszych, powierzchownych należą: pyłki, rzęsa, niewielkie muszki. Gdy dostaną się do oka, wywołują najczęściej reakcję obronną w postaci łez. Co ciekawe, łzy zawierają odpowiednie przeciwciała, których zadaniem jest unieszkodliwienie drobnoustrojów i bakterii. Bardzo często pomagają także pozbyć się z oka ciała obcego. Warto zaznaczyć, że zarówno rzęsę, jak i niewielki pyłek w razie konieczności można usunąć samemu, wykorzystując do tego zwilżony kawałek ochronnej gazy lub chusteczki higienicznej.

Drugim rodzajem ciała obcego w oku są zanieczyszczenia, które przedostają się tam wskutek odprysku, np. podczas pracy na stolarni, szlifierni. Nazywa się je ciałami obcymi wewnątrzgałkowymi. Jeśli w Twoim oku utknęło tego typu zanieczyszczenie, niezwłocznie musisz udać się do lekarza, by usunąć ciało obce.

Ciało obce – objawy

Powierzchowne ciała obce ulokowane zwykle na gałce ocznej lub pod powieką powodują ból oraz uczucie pieczenia. W przypadku odprysków wewnątrzgałkowych najczęściej dochodzi do pogorszenia się widzenia. Co ciekawe, tego typu rana zwykle nie powoduje bólu, chyba, że odprysk uszkodził sporą powierzchnię gałki. Niestety, ciała obce wewnątrzgałkowe mogą doprowadzić do krwotoku do komory przedniej, uszkodzić centralną część rogówki lub spowodować zaćmę.

Ciało obce – skutki

Warto pamiętać, że jeśli ciało obce nie zostanie dostatecznie szybko usunięte, dochodzi do nacieku, a wokół urazu tworzy się tak zwany pierścień rdzy. Ciała obce wewnątrzgałkowe doprowadzają natomiast do powstania stanu zapalnego we wnętrzu gałki. Mogą spowodować również odwarstwienie się siatkówki. Należy zatem niezwłocznie zgłosić się do najbliższego oddziału ratunkowego.

Diagnostyka i usuwanie ciała obcego z oka

Na początku lekarz przeprowadza krótki wywiad z pacjentem. Kolejnym krokiem jest badanie oka z wziernikiem oraz w specjalnej lampie szczelinowej. Dzięki temu okulista może określić, między innymi jak wysokie jest ciśnienie w gałce ocznej. Jeśli ciało obce utknęło we wnętrzu oka, lekarz najczęściej zleca także badania obrazowe, ponieważ bardzo często pomagają one w lepszej lokalizacji odprysków.

Powierzchowne ciała obce, a także te znajdujące się w komorze tęczowej oraz przedniej, które trudno wyjąć samemu, z pewnością usunie lekarz okulista w swoim gabinecie lub na oddziale ratunkowym. Ciała obce wewnątrzgałkowe natomiast można usuwać wyłącznie w specjalistycznych ośrodkach. Podczas zabiegu wykorzystuje się specjalną pęsetę lub też endomagnes. Zabiegi te nazywa się witrektomią.

Warto zaznaczyć, że całkowite wyleczenie oka możliwe jest na pewno w przypadku występowania ciał obcych powierzchownych. Gdy zanieczyszczenie utknie wewnątrz gałki, oprócz witrektomii często należy przeprowadzić również zabieg usuwania zaćmy.

Ciało obce znajdujące się w oku jest przyczyną dyskomfortu, a często także bólu. Jeśli ulokowane jest ono na powierzchni gałki, wystarczy spróbować usunąć go samodzielnie lub poprosić o pomoc okulistę. W przypadku urazów wewnątrzgałkowych oka należy zwykle wykonać zabieg witrektomii, który przeprowadzany jest w specjalnych ośrodkach. Niestety, kolejnym krokiem jest najczęściej przeprowadzenie zabiegu usuwania zaćmy. Po rekonwalescencji pacjent wraca zwykle do zdrowia.