Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Na czym polega odwarstwienie siatkówki oka?

Na czym polega odwarstwienie siatkówki oka

Spis treści artykułu

Odwarstwienie siatkówki oka (oderwanie siatkówki) to poważne schorzenie oczu, które polega na oddzieleniu warstwy siatkówki od warstwy naczyniówki. Siatkówka to cienka warstwa komórek nerwowych na tylnej części oka, odpowiedzialna za przekształcanie światła wpadającego do oka w sygnały nerwowe, które następnie są przesyłane do mózgu przez nerw wzrokowy. Naczyniówka zaś dostarcza tlenu i substancji odżywczych do siatkówki. Gdy siatkówka zostaje odłączona od naczyniówki, przestaje otrzymywać niezbędne składniki odżywcze i tlen, co może prowadzić do trwałego uszkodzenia komórek nerwowych i utraty wzroku, jeśli nie zostanie szybko leczone.

Przyczyny odwarstwienia siatkówki

  • Pęknięcia lub rozdarcia w siatkówce – mogą być spowodowane urazem, krótkowzrocznością, zaćmą czy chirurgią zaćmy.
  • Starzenie się – z wiekiem ciało szkliste (żelatynowata substancja wypełniająca gałkę oczną), może kurczyć się i odstępować od siatkówki, powodując jej odwarstwienie.
  • Choroby oczu – niektóre choroby oczu, takie jak zaawansowana retinopatia cukrzycowa, mogą zwiększać ryzyko odwarstwienia siatkówki.
  • Genetyczne predyspozycje – osoby z rodziną, w której występowało odwarstwienie siatkówki, mogą być bardziej narażone na rozwinięcie tego schorzenia.

Objawy odwarstwienia siatkówki 

  • Nagłe pojawienie się „mgnień” światła.
  • Wzrost ilości dryfujących plamek przed oczami.
  • Widzenie „zasłony” lub „cienia” przesłaniającego część pola widzenia, zazwyczaj zaczynającego się od krawędzi pola widzenia.

Leczenie odwarstwienia siatkówki 

Leczenie odwarstwienia siatkówki zwykle obejmuje interwencje chirurgiczne, które mają na celu przywrócenie przylegania siatkówki do ściany gałki ocznej i zapobieganie dalszemu uszkodzeniu. Wybór metody leczenia zależy od rodzaju, rozmiaru i lokalizacji odwarstwienia siatkówki. Oto kilka powszechnie stosowanych metod leczenia:

  • Retinopeksja pneumatyczna. Ta metoda polega na wstrzyknięciu specjalnego gazu do wnętrza oka. Gaz tworzy bańkę, która przyciska siatkówkę do ściany gałki ocznej, co pozwala na jej ponowne przyleganie. 
  • Cerclage (opaskowanie): To technika, która polega na umieszczeniu silikonowego pierścienia wokół oka, co zmienia kształt gałki ocznej i pomaga przywrócić przyleganie siatkówki. 
  • Witrektomia pars plana: Jest to zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwana jest część ciała szklistego w celu zredukowania ciśnienia na siatkówce. Następnie siatkówka jest przywracana do właściwego położenia, a pęknięcia lub rozszczepienia są zamknięte za pomocą krioterapii lub laseroterapii. 
  • Scleral buckling (zarzucanie twardówki): W tej technice silikonowa opaska (tzw. 'buckle’) jest umieszczana na zewnętrznej powierzchni oka, co powoduje lekkie zdeformowanie gałki ocznej i umożliwia ponowne przyleganie siatkówki.