Nadciśnienie tętnicze – czym jest i jak je rozpoznać? Z treści poniższego artykułu dowiesz się, czy jesteś w grupie ryzyka osób, które mogą być dotknięte tą przypadłością.
Nadciśnienie tętnicze, znane również jako wysokie ciśnienie krwi, jest długotrwałym stanem chorobowym, w którym ciśnienie krwi w tętnicach jest stale podwyższone, bądź gwałtownie wzrasta okresowo. Wysokie ciśnienie krwi zazwyczaj nie powoduje widocznych objawów. Długotrwale utrzymujące się nadciśnienie tętnicze jest jednak głównym czynnikiem ryzyka rozwoju takich schorzeń, jak:
- choroba wieńcowa,
- udar mózgu,
- niewydolność serca,
- migotanie przedsionków,
- choroba tętnic obwodowych,
- utrata wzroku,
- przewlekłe choroby nerek,
- demencja starcza.
Nadciśnienie tętnicze jest klasyfikowane jako pierwotne lub wtórne. W około 90–95% przypadków nadciśnienia tętniczego jego główną przyczyną jest prowadzenie niehigienicznego trybu życia i uwarunkowania genetyczne. Czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się nadciśnienia tętniczego są nadmiar soli w diecie, duża nadwaga, otyłość, palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu. Pozostałe 5–10% przypadków zachorowań na nadciśnienie tętnicze zalicza się do wtórnego, wysokiego ciśnienia krwi. Ich przyczyną może być przewlekła choroba nerek, zwężenie tętnic nerkowych, zaburzenia endokrynologiczne lub stosowanie/nadużywanie nieodpowiednio dobranych leków hormonalnych, w tym tabletek antykoncepcyjnych.
Nadciśnienie tętnicze – czym jest i jak je rozpoznać?
Ciśnienie krwi wyraża się za pomocą dwóch pomiarów, ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. U większości dorosłych osób prawidłowe ciśnienie krwi w spoczynku mieści się w przedziale 100–130 milimetrów rtęci (mmHg) skurczowej i 60–80 mmHg rozkurczowej. U większości dorosłych wysokie ciśnienie krwi występuje, jeśli ciśnienie spoczynkowe utrzymuje się stale na poziomie 130/80 – 140/90 mmHg lub powyżej. W celu wykrycia nadciśnienia tętniczego stosuje się ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia krwi w ciągu 24 godzin, które wydaje się być znacznie dokładniejsze niż jednorazowy lub sporadyczny pomiar ciśnienia w gabinecie lekarskim. Nadciśnienie tętnicze, któremu towarzyszy zespól charakterystycznych objawów może sugerować nadciśnienie wtórne, tj. nadciśnienie tętnicze z powodu możliwej do zidentyfikowania przyczyny. Na nadciśnienie tętnicze wtórne cierpią osoby chorujące na zespół Cushinga, który często powoduje zwiększenie masy ciała, nietolerancję glukozy, a także stale utrzymujące się wysokie ciśnienie krwi.
Nadciśnienie tętnicze a ciąża i schorzenia przewlekłe
Wysokie ciśnienie krwi może powodować także nieleczoną nadczynność tarczycy, zwężenie tętnicy nerkowej lub aorty oraz guzy chromochłonne. Chorobom tym często towarzyszy przyspieszone tętno. I powtarzające się epizody nadciśnienia tętniczego, których podstawowymi objawami są ból głowy, kołatanie serca, bladość powłok skórnych i nadmierne pocenie się. Mocno podwyższone ciśnienie krwi (równe lub większe niż skurczowe 180 lub rozkurczowe 110) jest określane, jako zagrażające zdrowiu i życiu człowieka. Stale utrzymujące się nadciśnienie tętnicze prowadzi do uszkodzenia jednego lub większej liczby narządów wewnętrznych, ścianek tętnic i żył. Uszkodzenia te obejmują mózg, nerki, serce i płuca. W trakcie stale utrzymującego się, bardzo wysokiego ciśnienia krwi, chory może odczuwać splątanie, senność, ból w klatce piersiowej i duszności. Nadciśnienie tętnicze występuje również u ciężarnych. Może ono pojawić się w przypadku około 8–10% ciąż. Wysokie ciśnienie krwi w ciąży może mieć różne przyczyny. Bywa, iż ciężarna już wcześniej miała problemy z nadciśnieniem tętniczym i nie podjęła stosownego leczenia. Innymi przyczynami tego stanu są problemy z tarczycą, nerkami lub stan przedrzucawkowy.
Nadciśnienie tętnicze może skutkować pojawieniem się wielu poważnych i zagrażających życiu schorzeń. Dlatego też kluczowe jest monitorowanie poziomu ciśnienia krwi i szybkie reagowanie na wszelkie niepokojące zmiany w jego wysokości.
Jeśli chorujesz na nadciśnienie warto skorzystać z usług kardiologa. Należy pamiętać, że nadciśnienie tętnicze, to choroba, której nie można lekceważyć.