Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Toksyna botulinowa w neurologii

Toksyna botulinowa w neurologii

 Do świata medycyny toksyna botulinowa, popularnie zwana również botoksem, wkroczyła w latach 60. ubiegłego wieku. To wtedy amerykańscy naukowcy, Alan Scott i Edward Schantz, prowadząc badania w laboratoriach w San Francisco, skupili swoją uwagę na bardzo obiecujących właściwościach tej bakterii.

Ich prace wykazały, że już małe dawki tej substancji mogą skutecznie zmniejszać niepożądane skurcze mięśni odpowiedzialnych za zeza. Odkrycie to otworzyło nowe możliwości w leczeniu tej wady wzroku, lecz miało ogromny wpływ nie tylko na okulistykę. Choć największą popularność preparat zyskał dzięki szerokiemu zastosowaniu w medycynie estetycznej, w której jego właściwości wykorzystywane są przede wszystkim do wygładzania zmarszczek mimicznych, to już znacznie wcześniej, bo od końca lat 70. z ogromnym powodzeniem zaczęto szeroko wykorzystywać go w neurologii. Z tego wpisu dowiecie się, w leczeniu jakich przypadłości wykorzystujemy botoks w katowickim Centrum Medycznym Tysiąclecie.

Remedium na migreny

Migreny przewlekłe są najczęściej występującą dolegliwością neurologiczną. Są przyczyną znacznego ograniczenia w życiu codziennym i zawodowym. Kiedy silny ból głowy towarzyszy pacjentowi przez co najmniej 15 dni w miesiącu, można już mówić o migrenie przewlekłej. Właśnie w takich przypadkach szczególnie polecana jest terapia toksyną botulinową. Cechuje się ona bardzo wysoką skutecznością, ogranicza konieczność stosowania leków doustnych, które zresztą bardzo często w przypadku migreny przewlekłej okazują się mało skuteczne.

Terapia polega na podawaniu botoksu w okolice czołowe, potyliczne, skroniowe i w okolice karku. Preparat hamuje uwalnianie neurotransmiterów i substancji odpowiedzialnych za odczuwanie bólu z zakończeń nerwowych nerwu trójdzielnego, co odnerwia nadwrażliwe zakończenia nerwowe i hamuje reakcję prowadzącą do eskalacji bólu. Działanie botoksu utrzymuje się zazwyczaj przez 3-4 miesiące, po których iniekcja powinna być powtórzona.

Pomoc przy nadmiernym ślinieniu

Kolejną dolegliwością, w której botoks wykorzystywany jest w Centrum Medycznym Tysiąclecie, jest nadmierne ślinienie się. Jest to problem towarzyszący zwłaszcza wielu chorobom neurologicznym, m.in. przy chorobie Parkinsona czy po udarze. Bywa on bagatelizowany, przez co nie jest też zbyt często leczony.

Co zrozumiałe, problem przeszkadza pacjentowi, powoduje dyskomfort i poczucie wstydu. Tymczasem jego leczenie sprowadza się do zmniejszenia wydzielania śliny, poprzez podanie toksyny botulinowej w okolice ślinianek. Terapia taka jest bardzo skuteczna, a międzynarodowe badania wykazały, że jest to obecnie najlepsza metoda leczenia ślinotoku. Nie ma dla niej lepszej alternatywy.

Niweluje dystonię i spastyczność

Spastyczność i dystonia są formami wzmożonego napięcia mięśniowgo. Spastyczność charakteryzuje się narastaniem napięcia mięśnia, zależnym od szybkości jego rozciągania, polegającym na narastaniu oporu do pewnego punktu, po którym napięcie mięśniowe maleje. Nieleczona spastyczność powoduje utrwalone zmiany w stawach i przykurcze. Leczenie polega na domięśniowym podaniu preparatu toksyny botulinowej w wybrane, nadmiernie napięte mięśnie.

Z kolei dystonia to mimowolne ruchy powodujące wyginanie i skręcanie różnych części ciała, co prowadzi do przyjmowania nienaturalnej postawy. Toksyna botulinowa jest terapią pierwszego wyboru w leczeniu dystonii (kręcz karku, kurcz powiek) i połowiczego kurczu twarzy. Powoduje znaczne zmniejszenie lub ustąpienie ruchów mimowolnych, nieprawidłowego ustawienia głowy lub zaciskania powiek. Redukuje napięcie mięśniowe i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Efekty terapii, podobnie jak w pozostałych przypadkach, utrzymują się przez ok. 3-4 miesięcy, jednak bywa również, że dłużej.

Łagodzi ból przy neuralgii

Neuralgia, inaczej zwana również nerwobólem, jest dość częstą przypadłością. Jest to reakcja patologiczna obwodowych nerwów, a dokładnie ich części odpowiedzialnej za przenoszenie bodźców czuciowych. Ma charakter bólu napadowego, w obrębie obszaru skóry, błony śluzowej lub mięśnia unerwionego przez jeden nerw. Jest “sygnałem ostrzegawczym” ze strony nerwów. Przypadłość może mieć charakter epizodyczny, sporadyczny lub częsty, nawracający. Między epizodami bólowymi mogą występować okresy bez dolegliwości bólowych.

Przewlekłe neuralgie, które nie ustępują po leczeniu farmakologicznym, są kolejnym wskazaniem do leczenia toksyną botulinową. Najczęściej wykonuje się to w przypadku neuralgii po półpaścu oraz neuralgii nerwu trójdzielnego. Dodatkowo toksyna botulinowa wykazuje też działanie przyspieszające regenerację uszkodzonych nerwów oraz działanie przeciwzapalne.

Leczenie opisanych przypadłości z wykorzystaniem toksyny botulinowej w katowickim Centrum Medycznym Tysiąclecie to koszt od 500 zł. Cena nie zawiera w sobie ceny samego leku, a całościowa kwota zabiegu jest zawsze ostatecznie ustalana podczas konsultacji.

Spis treści artykułu