Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Zawał serca- jak go rozpoznać?

kardiolog katowice

Spis treści artykułu

Najczęstszym objawem ataku serca jest silny ból w klatce piersiowej, który promieniuje również w stronę górnej części ciała. Dolegliwości bólowe często są odczuwane w środkowej lub lewej stronie klatki piersiowej. Ból oraz wyraźny dyskomfort, może czasami przypominać zgagę. Innymi objawami towarzyszącymi zawałom serca są takie dolegliwości, jak:

  • duszność,
  • nudności,
  • omdlenia,
  • zimne poty,
  • uczucie potwornego osłabienia i zmęczenia.

Około 30% osób przechodzących przez zawal serca ma objawy nietypowe. U kobiet atak serca objawia się bólem i drętwieniem szyi, ramion lub odczuwaniem nieprzyjemnego uczucia pieczenia w okolicach przełyku. Ból w klatce piersiowej jest najczęstszym objawem ostrego zawału mięśnia sercowego i jest często opisywany jako uczucie bolesnego ucisku lub gwałtownego skurczu.

Ból promieniuje najczęściej do ramienia, dolnej szczęki, szyi, pleców i górnej części brzucha. Ból najbardziej sugerujący ostry zawał serca, to ten, promieniujący do prawej ręki i barku. Jest zwykle rozproszony, nie zmienia się wraz ze zmianą pozycji ciała i trwa dłużej niż 20 minut.

Zawał serca- jakie są objawy?

Osoba doświadczająca zawału serca odczuwa również silny ból w klatce piersiowej, gdy mocniej zaciśnie jedną lub dwie pięści i uniesie ręce w taki sposób, aby znajdowały się one nad mostkiem. Bólowi w klatce piersiowej mogą towarzyszyć nadmierne pocenie się, nudności lub wymioty oraz omdlenia. Powyższe objawy mogą również wystąpić bez pojawienia się bólu w klatce piersiowej.

U kobiet najczęstszymi symptomami zawału mięśnia sercowego są duszności, osłabienie i silne zmęczenie. Duszności są częstym, a czasem jedynym objawem, występującym, gdy uszkodzenie mięśnia sercowego ogranicza wydolność lewej komory. Pojawienie się duszności wynika wówczas z niskiego poziomu tlenu we krwi lub obrzęku płuc. Inne, rzadsze objawy zawału serca, to silne osłabienie, uczucie rozbicia, ciągle kołatanie i zaburzenia rytmu serca lub wahania ciśnienia krwi.

Objawy te są prawdopodobnie wywoływane przez nadmierny przypływ katecholamin ze współczulnego układu nerwowego. Zjawisko to następuje w odpowiedzi na ból i w następstwie niskiego ciśnienia krwi.

Bezobjawowy atak serca – przyczyny i skutki

U pacjentów z zawałem mięśnia sercowego może dojść także do utraty przytomności z powodu nieodpowiedniego przepływu krwi do mózgu i wstrząsu kardiogennego oraz nagłej śmierci, często spowodowanej migotaniem komór. Niewydolność krążeniowo – oddechowa i objawy nietypowe, takie jak kołatanie serca, występują częściej u kobiet, osób starszych, chorych na cukrzycę, u osób, które właśnie przeszły operację na otwartym sercu oraz u pacjentów znajdujących się w stanie krytycznym. Bezobjawowe lub utajone zawały mięśnia sercowego mogą się zdarzyć bez żadnych objawów.

Incydenty te można później wykryć w czasie badania elektrokardiogramem, przy użyciu testów enzymów krwi lub podczas sekcji zwłok po śmierci osoby. Tak zwane „ciche” zawały mięśnia sercowego stanowią od 22 do 64% wszystkich ataków serca i występują częściej u osób starszych, u chorych na cukrzycę i osób po przeszczepie serca. Cukrzycy mogą nie odczuwać symptomów świadczących o zawale serca z racji tego, iż mają oni nierzadko zaburzone czucie bólowe lub chorują na neuropatię autonomiczną. Podobnie rzecz ma się u osób po transplantacji serca. W tym przypadku utajony atak serca jest spowodowany tym, iż serce dawcy nie jest w pełni unerwione przez układ nerwowy biorcy, co nierzadko prowadzi do jego powolnego obumarcia.

Rozpoznanie objawów zawału serca może uratować życie. Brak pomocy medycznej przy ataku serca może w konsekwencji powodować jego niewydolność, nieregularne bicie serca, wstrząs kardiogenny lub zatrzymanie akcji serca i w efekcie śmierć danej osoby.

Aby uniknąć chorobom serca, warto regularnie badać swoje serce w poradni kardiologicznej . Warto pamiętać o profilaktyce, chorób cywilizacyjnych.