Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Co to jest stymulator serca?

Spis treści artykułu

W przypadku nieprawidłowej pracy serca, między innymi przy zespole chorego węzła zatokowo-przedsionkowego, konieczny może okazać się wszczepienie rozrusznika serca.

Czym dokładnie jest rozrusznik serca, jak działa i czy pacjent, który ma wszczepiony ów rozrusznik może normalnie funkcjonować? Poniżej kilka informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury!

Czym jest stymulator serca?

Rozrusznik serca, inaczej stymulator serca, to niewielkie, elektroniczne urządzenie, które wszczepiane jest w ciało pacjenta ‒ najczęściej po lewej stronie, poniżej obojczyka. Stymulator może być wszczepiony na stałe bądź tylko na jakiś czas.

W konstrukcji stymulatora wyróżniamy elektrody w postaci przewodów oraz małą puszkę z baterią.

Jak działa stymulator serca?

Celem wszczepienia rozrusznika jest pobudzenie rytmu serca. Rozrusznik ma zastąpić niedziałające prawidłowo, naturalne struktury serca.

Omawiane urządzenie zasilane jest za pomocą niewielkiej baterii, którą trzeba raz na jakiś czas wymieniać. Częstotliwość wymiany uzależniona jest od natężenia pracy rozrusznika.

Kiedy wszczepia się stymulator serca?

Wskazaniem do wszczepu rozrusznika są różnego typu dolegliwości i choroby, które powodują nieregularną pracę serca. Mowa tutaj o sytuacjach, w których przesyłane impulsy nie są miarowe, są za słabe lub nie trafiają do wszystkich warstw układu przewodzącego. Wszczep rozrusznika przeprowadzany jest w przypadku pacjentów, którzy zmagają się z takimi dolegliwościami, jak:

  • migotanie przedsionków z wolną akcją serca – rozrusznik jednojamowy
  • blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia
  • kardiomiopatia z obniżoną funkcją skurczową lewej komory – kardiowerter defibrylator
  • bradykardia
  • zespół chorego węzła zatokowo-przedsionkowego
  • blok odnóg pęczka Hisa; – z obniżoną funkcją skurczową lewej komory – rozrusznik resynchronizujący CRT-D lub CRT-P

Stymulator serca- jak żyć?

Rozrusznik serca nie zaburza codziennych aktywności, pacjenci mogą uprawiać sport czy jeździć samochodem – istotne jest jednak, by zachować ostrożność.

Należy także pamiętać o pewnych obowiązkach związanych ze wszczepem rozrusznika, mowa tutaj między innymi o regularnej kontroli urządzenia czy badaniu tętna. Ponadto, pacjenci z rozrusznikiem nie mogą być poddawani badaniu rezonansem magnetycznym. Co więcej, osoby z rozrusznikiem powinny unikać kontaktu z polami magnetycznymi, w szczególności radiowymi.

Rozrusznik serca- podsumowanie

Rozrusznik serca to niewielkie urządzenie, które wszczepiane jest po lewej stronie poniżej obojczyka. Celem wszczepienia rozrusznika jest zastąpienie naturalnych struktur serca, które działają nieprawidłowo. Osoby z rozrusznikiem mogą normalnie żyć, muszą jednak pamiętać o regularnych badaniach i uważać na siebie. Zapraszamy do kontaktu z naszą poradnią kardiologiczną.