Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Toksyna botulinowa w neurologii

cytologia

Cytologia to badanie, które regularnie wykonywać powinna każda z kobiet. Badanie polega na pobraniu wymazu, jest bezbolesne, umożliwia wykrycie stanów przednowotworowych – raka szyjki macicy, a co za tym idzie, zwiększa szanse na zdrowe życie.

Co warto wiedzieć na temat badania cytologicznego i dlaczego jego regularne wykonywanie jest tak ważne? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Jak wygląda badanie cytologiczne?

Cytologia to diagnostyczne badanie, które wykonywane jest profilaktycznie. Badanie cytologiczne to jednocześnie test przesiewowy w kierunku raka szyjki macicy.

Na czym polega cytologia? Kobieta siada na fotelu ginekologicznym, ginekolog pobiera z szyjki macicy komórki nabłonka. Pobranie wymazu odbywa się za pomocą specjalnej szczoteczki. Pobrany materiał wysyłany jest do laboratorium. Komórki, po przygotowaniu i zabarwieniu, poddane są ocenie pod mikroskopem. Potem pozostaje już tylko oczekiwanie na wyniki cytologi. Wynik cytologii może być normalny lub nieprawidłowy. Jeśli kobieta otrzyma nieprawidłowy wynik, specjalista zaleci wykonanie dodatkowych badań.

Jak przygotować się do cytologii?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, w czasie badania oceniane są złuszczone komórki szyjki macicy. Dobrze zadbać o to, by ich obraz był czytelny. Zaleca się, aby dwa dni przed badaniem nie współżyć, nie stosować leków dopochwowych i nie używać tamponów. Cytologia nie powinna być wykonywana podczas infekcji, wszelkie stany zapalne muszą zostać wyleczone przed badaniem. Ponadto, 24 godziny przed cytologią nie powinno się wykonywać badania ginekologicznego, między innymi USG dopochwowego oraz innych zabiegów w pochwie.

Kiedy wykonać badanie cytologiczne?

Pierwsze badanie cytologiczne kobieta powinna wykonać po ukończeniu 25 roku życia, jeśli nie rozpoczęła wcześniej współżycia. Kobiety, które rozpoczęły współżycie przed 25 rokiem życia, powinny wykonać badanie najpóźniej trzy lata od rozpoczęcia aktywności seksualnej.

Częstotliwość badań uzależniona jest od wieku i stanu zdrowia kobiety. Przyjmuje się, że zdrowe panie powinny wykonywać badania co trzy lata. Co roku badanie powinny wykonywać kobiety, które:

  • mają osłabiony układ odpornościowy
  • są nosicielkami wirusa HIV
  • panie, w przypadku których taką decyzję podjął lekarz ginekolog, na przykład ze względu na nieprawidłowe wyniki badań.

Cytologia w ciąży

Czy w ciąży można wykonać cytologię? W większości przypadków badanie cytologiczne można bezpiecznie wykonać w czasie pierwszych 24 tygodni ciąży. Po tym czasie badanie może powodować dolegliwości bólowe. Zaleca się, aby po urodzeniu dziecka z opisywanym badaniem wstrzymać się przez około 12 tygodni. Taka przerwa zwiększy dokładność wyników.

Badanie cytologoczne – dlaczego jest takie ważne?
Dlaczego regularne wykonywanie badań cytologicznych jest tak istotne? Już wyjaśniamy:

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest najczęstszą przyczyną rozwoju raka szyjki macicy, zostaje wykryty podczas cytologii.
Cytologia pozwala na kontrolę stanu nadżerki tarczy szyjki macicy oraz nabłonka pochwy.
Wykonanie badania sprawi, że kobieta zyska spokój, a w razie potrzeby będzie mogła podjąć odpowiednie leczenie.

Cytologia- podsumowanie

Rak szyjki macicy stanowi przyczynę śmierci wielu kobiet. Aby zwiększyć szansę na zdrowe życie, każda z pań, bez względu na wiek, powinna pamiętać o regularnych badaniach cytologicznych. Wspomniane badanie jest bezbolesne, a polega na pobraniu komórki nabłonka z szyjki macicy.

Spis treści artykułu