Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Toksyna botulinowa w neurologii

wady wzroku

Po rodzicach, dziadkach, czy też dalszych przodkach można odziedziczyć nie tylko cechy: wyglądu: kolor włosów, oczu, ale także wady wzroku. Nie zawsze się tak dzieje, warto jednak obserwować malucha i w razie konieczności, udać się do gabinetu okulisty lub optometrysty, by przebadał jego wzrok. Jakie wady można dziedziczyć? Jak skutecznie leczyć oczy?

Jakie wady wzroku można odziedziczyć?

Co ciekawe, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że spora wada krótkowzroczności jest dziedziczna. Trochę inaczej wygląda sprawa z dalekowzrocznością, w tym wypadku raczej rzadziej mówi się o dziedziczeniu tej choroby. Do innych wad wzroku przekazywanych genetycznie można zaliczyć przede wszystkim astygmatyzm oraz zeza.

Warto także zaznaczyć, że jest aż 1200 różnorodnych chorób oczu, które również można odziedziczyć. Należą do nich, m.in.: zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, wady tęczówki, dystrofie rogówki, zanik nerwów wzrokowych i wiele innych.

Kiedy udać się do okulisty z dzieckiem?

Jeśli któryś z rodziców zmaga się z dużą wadą wzroku (powyżej -8) lub też z astygmatyzmem, warto jak najszybciej poddać dziecko badaniom okulistycznym. Szacuje się, że z niemowlakiem dobrze jest udać się do specjalisty już w pierwszym roku jego życia, pozwoli to na szybką diagnozę. Niewielkie wady krótkowzroczności bardzo często pojawiają się dopiero w wieku szkolnym, gdy dziecko ma trudności w zobaczeniu tekstu na tablicy lub czytaniu, na przykład z monitora.

Jak leczyć wady wzroku u dzieci?

Wady wzroku u najmłodszych leczone są zazwyczaj okularami korekcyjnymi. Niestety, ale dzieciom bardzo często pogłębiają się wady wraz z ich dojrzewaniem, dlatego nie wykonuje się u nich raczej laserowych korekt. Osoba ta musi poczekać do czasu osiągnięcia pełnoletności. W szczególnych przypadkach korekta laserem jest wykonywana, jednak często musi ona być powtarzana, gdyż wada się zmienia.

Bardzo ważne jest także, aby zadbać o ergonomię pracy dziecka. Jeśli pociecha chodzi już do szkoły, powinna mieć dostosowane biurko oraz monitor. Szacuje się, że ekran powinien znajdować się w odległości około 40 do 70 cm. Niestety, ale światło emitowane z monitora bardzo często negatywnie wpływa na wzrok. Jeżeli dziecko ma wadę wrodzoną, może pogłębić sobie ją poprzez zbyt długie wpatrywanie się w ekran komputera. Koniecznie trzeba zatem robić przerwy lub jeśli tylko to możliwe, nie spędzać tyle czasu przed ekranem monitora.

Czy wady wzroku można dziedziczyć? Oczywiście. Najczęściej jednak przekazuje się pokoleniowo dość duże wady krótkowzroczności, mniej więcej od -8 dioptrii. Można także odziedziczyć astygmatyzm, zeza oraz wiele chorób oczu. Jeśli tylko istnieje podejrzenie, że dziecko mogło genetycznie zachorować na jakąś chorobę oczu lub wadę wzroku, warto wykonać badania już w pierwszym roku życia niemowlaka.

Spis treści artykułu