Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Toksyna botulinowa w neurologii

negatywny wpływ pracy przy komputerze na wzrok

W dobie cyfryzacji coraz więcej osób spędza dużo czasu przy komputerze. Nie sposób jednak tego uniknąć, ponieważ powstaje coraz więcej zawodów związanych z typową pracą za biurkiem, przy laptopie. Niestety, ale długotrwała praca przy komputerze wpływa negatywnie na wzrok. W jaki sposób można zatem przeciwdziałać pogłębianiu się wady wzroku?

Wpływ monitora

Udowodniono, że monitor emituje kilka rodzajów promieniowania. Szczególnie niebezpieczne jest tak zwane promieniowanie IR podczerwone, a także niskoczęstotliwościowe VFL i ELF. Oba przyczyniają się do znacznego pogłębienie się wady wzroku – przede wszystkim krótkowzroczności.

Co więcej, wszystkie monitory komputerowe emitują również szkodliwe, niebieskie światło, które może przede wszystkim rozregulować rytm dobowy. Zaburza ono wydzielanie melatoniny w organizmie, może nawet uszkodzić siatkówkę. Osoby spędzające czas do późnych godzin nocnych przed monitorem często skarżą się na ból oczu, a także suchość gałek.

W jaki sposób powstaje wada wzroku?

Sporo mówi się o tym, że zbyt długie, intensywne użytkowanie komputerów, nawet smartfonów, czy tabletów niszczy wzrok, natomiast niewiele wspomina się o przyczynach. Tak naprawdę to długotrwały i wzmożony wysiłek akomodacyjny jest jedną z głównych przyczyn rozwoju krótkowzroczności.

Soczewka znajdująca się w oku ma zdolności akomodacji. Podczas patrzenia w dal mięsień rzęskowy oka rozluźnia się, natomiast podczas spoglądania z bliska jest on napięty. W momencie intensywnego wpatrywania się w ekran, oko nie jest w stanie dostosować się do idealnego patrzenia w dal. Można odnieść wrażenie, że po oderwaniu wzroku od monitora nie można w pełni złapać tak zwanej ostrości. Co więcej, podczas wpatrywania się w monitor, człowiek dużo rzadziej mruga, a co za tym idzie, oko przesusza się. Często doprowadza to do choroby zespołu suchego oka.

Ergonomia pracy przy komputerze

Mobilność sprzętu elektronicznego pozwala na to, by korzystać z niego w zasadzie w każdych warunkach. Mimo wszystko warto zapewnić sobie podstawową ergonomię pracy. Przepisy BHP uściślają fakt, w jaki sposób powinno wyglądać użytkowanie komputera lub laptopa, aby zminimalizować negatywny wpływ, m.in. oddziaływania światła ekranu na wzrok. Na co zwrócić zatem uwagę?

  • odległość od monitora powinna wynosić mniej więcej od 40 – 75 cm,
  • niezbędne narzędzia pracy powinno się mieć wokół siebie, by nie trzeba było odwracać się po sprzęt,
  • dobrze jest utrzymać prostą postawę pleców. Jeśli monitor jest zbyt mały lub korzysta się wyłącznie z laptopa, warto powiększyć nieco litery,
  • górna linia ekranu powinna znajdować się mniej więcej na linii wzroku, natomiast centralna część poniżej wzroku.
  • dobrze jest robić sobie kilkuminutowe przerwy po godzinnej pracy.


Praca przy komputerze może negatywnie wpływać na wzrok, a nawet go pogarszać. Monitory emitują szkodliwe światło podczerwone IR, które może nawet doprowadzić do uszkodzenia siatkówki. Zbyt długie wpatrywanie się w ekran zaburza także naturalną akomodację oka, co może doprowadzić do pogłębiania się krótkowzroczności. Warto zatem zadbać o ergonomię pracy i robić, m.in. krótkie, kilkuminutowe przerwy, mniej więcej po godzinie pracy. Dzięki temu wzrok nie będzie aż tak narażony na negatywne działanie emitowanego światła przez monitor.

Spis treści artykułu