Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Toksyna botulinowa w neurologii

badanie wzroku

Jak wygląda badanie wzroku?

Każdy z nas, bez względu na wiek czy rodzaj wykonywanej pracy, powinien pamiętać o regularnych badaniach wzroku. Badanie umożliwi dobór odpowiedniej korekcji, wykrycie ewentualnych chorób narządu wzroku oraz innych dolegliwości, na przykład nadciśnienia. 

Jak przebiega wizyta u okulisty i co warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury! 

Badanie wzroku – jak przebiega?  


Wywiad z pacjentem 

W pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad z pacjentem. Podczas krótkiej rozmowy specjalista pyta o takie kwestie, jak główny powód konsultacji, przebyte choroby oczu, niepokojące dolegliwości, odpowiada też na ewentualne pytania badanego. 

Komputerowe badanie wzroku 

Komputerowe badanie wzroku, czyli refraktometria, umożliwia sprawne oszacowanie wielkości wady wzroku. Wspomniane badanie nie jest jednak wystarczające, aby dobrać odpowiednią korekcję. 

Badanie ostrości widzenia

Sprawdzanie ostrości widzenia to badanie, z którym styczność miało już wielu z nas. Cała procedura przebiega bardzo sprawnie, wyróżniamy dwa etapy: badanie do dali (odczytywanie znaków w  odległości około ok. 5-6 metrów) i do bliży ( odczytywanie znaków w  odległości  około 30 cm). Badany proszony jest o zasłonięcie jednego oka i odczytanie znajdujących się na specjalnej planszy znaków, następnie pacjent zasłania drugie oko i odczytuje kolejny ciąg liter. Badanie umożliwia określenie przybliżonej ostrości wzroku. 

Badanie widzenia barw 

Wykorzystywana jest tutaj specjalna plansza. Tak samo jak badanie ostrości widzenia, badanie widzenia barw przeprowadzane jest w dwóch etapach ‒ pacjent proszony jest o zasłonięcie jednego oka i określenie wskazywanej przez specjalistę barwy. W następnej kolejności badany odsłania oko pierwsze, zasłania drugie i znów nazywa kolory. W przypadku osób z chorym nerwem wzrokowym barwa czerwona wydaje się wyblakła. 

Badanie ciśnienia śródgałkowego

Badanie ciśnienia śródgałkowego, czyli tonometria, pozwala ocenić wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest to badanie bezbolesne, nieinwazyjne.

Wyróżniamy dwie podstawowe metody badania:

  • metoda kontaktowa – lekarz znieczula powierzchnie oka
  • metoda bezdotykowa – bez konieczności znieczulenia

Badanie to jest istotne u chorych na jaskrę lub nadciśnienie śródgałkowe, oraz u osób podejrzanych o te schorzenia.

Sprawdzenie pola widzenia

Badanie pola widzenia ‒ perymetria,  umożliwia wykrycie ubytków w polu widzenia i ewentualnych chorób, między innymi jaskry, odwarstwienia siatkówki czy zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.

Jak przebiega cała procedura? Pacjent siada przy specjalnym aparacie i ma zasłonięte jedno oko. Badany wpatruje się w jeden punkt i sygnalizuje, moment w którym zauważy punkt świetlny. Każde oko badane jest osobno. 

Badanie dna oka

Badanie dna oka pozwala na ocenę  tarczy nerwu wzrokowego ‒ tarcza powinna mieć kolor bladoróżowy, być płaska i mieć wyraźnie zarysowane granice. Wspomniane badanie umożliwia także wykrycie takich chorób, jak nadciśnienie czy cukrzyca. Cała procedura najczęściej przeprowadzana jest za pomocą wziernika ocznego – oftalmoskopu. Jak przebiega? Wiązka światła przechodzi przez soczewkę i ciało szkliste i oświetla dno oka. 

Podsumowanie

Każdy z nas powinien pamiętać, że zdrowie jest sprawą najważniejszą i regularnie odwiedzać gabinet okulistyczny. Podczas badań wzroku specjalista oszacuje wadę wzroku i dobierze odpowiednią korekcję. Ponadto, podczas rutynowych badań często wykrywane są różnego typu choroby ‒ nie tylko wzroku, a to umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia.  

Spis treści artykułu