Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnia Ginekologiczna


Kobieta przechodzi w swoim życiu wiele pięknych etapów. Na każdym z nich powinna dbać o coś, co ma najcenniejszego – czyli o własne zdrowie. Ginekologia to gałąź medycyny skoncentrowana tylko i wyłącznie na kobietach, zajmująca się profilaktyką oraz leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Nasza poradnia ginekologiczna to miejsce, gdzie kobiety w każdym wieku mogą liczyć na dokładną diagnostykę, troskliwą opiekę i specjalistyczną poradę.

Jak często odwiedzać gabinet ginekologiczny?

Regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym powinny na stałe być wpisane w kalendarz każdej świadomej i dbającej o siebie kobiety. Według ogólnych zaleceń Pacjentka powinna minimum raz do roku zgłaszać się na kontrolę, podczas której przeprowadzony zostanie drobiazgowy wywiad lekarski i niezbędne badania. Istnieją jednak przypadki, kiedy kobieta powinna być częstszą bywalczynią poradni ginekologicznej. Dotyczy to Pacjentek, które korzystają z antykoncepcji hormonalnej, są w ciąży lub planują zajście w nią oraz tych z pań u których ostatnie badania (np. cytologia, usg) wykazały jakiekolwiek nieprawidłowości.  

Kiedy pierwszy raz udać się do ginekologa?

Okres dojrzewania, to bardzo burzliwy czas w życiu młodej kobiety. Zmieniać zaczyna się nie tylko ciało, ale również emocje. Na obie te sfery znaczący wpływa mają hormony, których intensywna produkcja rozpoczyna się właśnie w czasie pokwitania. Idealny czas na pierwszą, profilaktyczną wizytę u ginekologa to okres pomiędzy 14. a 17 rokiem życia. Generalnie Pacjentka po raz pierwszy powinna odwiedzić poradnię ginekologiczną po pojawieniu się miesiączki, a przed rozpoczęciem współżycia. Podczas pierwszej wizyty ginekolog nie zawsze musi przeprowadzać badanie fizykalne. W przypadku braku niepokojących dolegliwości wystarczający będzie dokładny wywiad lekarski, kontrolne badanie piersi i USG wykonane przez powłoki brzuszne.

Z pierwszą wizytą u ginekologa nie warto czekać z kilku powodów. Po pierwsze wczesne wykształcenie nawyku właściwego dbania o zdrowie intymne i przełamanie lęków daje większe szanse na to, że Pacjentka będzie do gabinetu ginekologicznego wracać na regularne kontrole. To bardzo ważne, ponieważ tylko systematyczne badania mogą pozwalają wykryć groźne choroby (jak np. rak piersi czy jajnika) we wczesnym stadium, kiedy dużo łatwiej jest podjąć skuteczne leczenie. Pierwsza wizyta u ginekologa to także doskonała okazja do szczerej rozmowy na tematy związane z zapobieganiem ciąży, inicjacją seksualną i dobranie najodpowiedniejszej metody antykoncepcji.

Badania wykonywane w poradni ginekologicznej

W poradni ginekologicznej w Centrum Medycznym Tysiąclecie udzielamy świadczeń z zakresu diagnostyki, leczenia chorób i zaburzeń hormonalnych, prowadzenia ciąży oraz opieki nad kobietami w okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym. W zaciszu gabinetu lekarskiego dysponujemy wysokiej klasy sprzętem, który umożliwia przeprowadzanie badań takich jak:

  • cytologia
  • USG (ginekologiczne, przezbrzuszne),
  • wymaz bakteriologiczny,
  • test w kierunku HPV,
  • zakładanie wkładki hormonalnej.
lek.med. Gabriela Grządziel

Ginekolog

Środa: 16:00 – 20:00

czwartek: 16:00 – 20:00