Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Na czym polega chirurgia plastyczna?

chirurgia plastyczna - na czym polega

Spis treści artykułu

Chirurgia plastyczna cieszy się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza wśród kobiet, choć coraz więcej mężczyzn również chętnie umawia się na zabiegi. Co istotne, jest to dziedzina medycyny, która docelowo ma zajmować się korektą wad wrodzonych i nabytych, choć obecnie sporo osób chce zwyczajnie poprawić swoją urodę poprzez drobną korektę plastyczną. Na czym polega chirurgia plastyczna? Jakie metody się stosuje?

Chirurgia plastyczna – co to jest?

Chirurgia plastyczna dotyczy wielu obszarów medycyny, jest to zatem szeroka specjalizacja, która zajmuje się zarówno leczeniem oparzeń, jak i wad wrodzonych i nabytych ręki, szczególnie replantacjami. Nie da się ukryć, że chirurgia plastyczna łączy się ściśle z innymi obszarami chirurgii, m.in. z dziecięcą, neurochirurgią, ale także na przykład laryngologią, ortopedią, traumatologią, a nawet psychologią. Co istotne, bardzo popularną dziedziną chirurgii plastycznej są obecnie rekonstrukcje tkanek po przebytych nowotworach w obrębie twarzy, klatki piersiowej, kończyn.

Chirurgia plastyczna dzieli się zatem na rekonstrukcyjną oraz na estetyczną, na którą to decyduje się coraz więcej osób zainteresowanych poprawą swojego wyglądu. Co istotne, celem chirurgii rekonstrukcyjnej jest przede wszystkim odtworzenie formy i funkcji danej tkanki po urazie, natomiast chirurgia estetyczna związana jest ściśle z poprawą wyglądu. Z racji tego, że pacjenci nie czują się komfortowo z defektem, po wykonaniu operacji mogą nie tylko uzyskać wymarzony efekt, ale także poczuć się lepiej z samym sobą.

Na czym polega chirurgia plastyczna?

W chirurgii plastycznej stosuje się kilka metod. Wykorzystanie określonego sposobu ściśle wiąże się z rodzajem problemu, z jakim zgłasza się pacjent.

  • Przeszczep skóry – ten rodzaj operacji przeprowadza się u osób po głębokich oparzeniach lub w przypadku występowania widocznych blizn. Skórę do przeszczepu najczęściej pobiera się ze zdrowych i mało widocznych części ciała, na przykład pośladków, ud.
  • Rekonstrukcja danej części ciała – tę metodę operacyjną stosuje się w przypadku urazów lub po zabiegach polegających na wycięciu tkanek, które zostały, między innymi zaatakowane przez nowotwór.
  • Zabiegi estetyczne – to typowe operacje, na które decydują się osoby zainteresowane poprawą wyglądu. Polegają one w dużej mierze na usunięciu zbędnej tkanki, tworzącej defekt lub na zmianie kształtu jakiejś części ciała. Można do nich oczywiście zaliczyć, na przykład operacje powiększenia piersi, lifting twarzy, korekcję nosa, uszu, liposukcję.
  • Poprawa po nieudanych zabiegach – sporo pacjentów zgłasza się do polecanych chirurgów w celu poprawy źle wykonanych zabiegów. Zdarza się, że w takich sytuacjach konieczna jest nie tylko korekta, ale ponowna operacja polegająca na przykład na usunięciu wadliwego lub źle umieszczonego implantu.

Nie da się ukryć, że w obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z możliwości, jakie dają zabiegi wykonywane w ramach chirurgii plastycznej. Ta dziedzina medycyny dzieli się przede wszystkim na chirurgię rekonstrukcyjną oraz estetyczną. W ramach niej przeprowadza się szereg operacji, dzięki którym można poprawić nie tylko wygląd, ale także i samopoczucie pacjenta.