Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Czym zajmuje się endokrynolog? Zakres leczenia chorób

endokrynolog - czym się zajmuje

Spis treści artykułu

Z problemami hormonalnymi boryka się bardzo wiele kobiet, ale również i mężczyzn. Specjalistę, który zajmuje się leczeniem schorzeń hormonalnych, nazywa się endokrynologiem. Fachowo leczy on zaburzenia pracy układu dokrewnego. Najważniejszą częścią tego układu są gruczoły, które produkują właśnie odpowiednie hormony. Przyczyny zaburzeń produkcji hormonów nie są do końca znane, wiadomo jednak, że wpływ na to ma między innymi wiek oraz dieta. Co można jeszcze powiedzieć o pracy endokrynologa? Jaki jest zakres leczenia chorób? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Endokrynolog – co warto wiedzieć?

Endokrynolog jest lekarzem, który zajmuje się dolegliwościami o podłożu hormonalnym. Niestety, wizyty w gabinetach endokrynologicznych nadal nie należą do zbyt popularnych, warto jednak to zmienić. Jaki jest zatem zakres leczenia chorób przez endokrynologa?

W układzie dokrewnym znajduje się wiele gruczołów, które produkują różnorodne hormony. Do gruczołów tych należą między innymi: tarczyca, trzustka, jajniki i jądra, nadnercza, grasica, szyszynki, przysadka mózgowa. Endokrynolog jest w stanie rozpoznać bardzo wiele schorzeń i dolegliwości, których objawy zwykle są nieoczywiste, ponieważ mogą przypominać różne, inne choroby. Do specjalisty tego można wybrać się w ramach świadczenia NFZ, należy jednak zgłosić się po odpowiednie skierowanie do lekarza POZ. Można jednak również skorzystać z wizyty prywatnie.

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Gruczoły układu dokrewnego, czyli między innymi wspomniana wyżej tarczyca lub przysadka mózgowa, czy też trzustka, wydzielają substancje przedostające się do wszystkich tkanek i narządów organizmu. Ich zadaniem jest produkcja hormonów i kontrola ich wydzielania. Niekiedy zdarza się tak, że dochodzi do zaburzeń wydzielania tych hormonów. Gruczoły mogą produkować ich zbyt mało lub zbyt dużo. W wielu przypadkach świadczy to o rozwijającej się w organizmie chorobie. Endokrynolog z pewnością zleci wykonanie szeregu badań, aby móc porównać wyniki i tym samym wdrożyć odpowiednie leczenie.

Do najczęstszych chorób leczonych przez endokrynologa należą:

  • Choroby przytarczyc – niedoczynność nadczynność,
  • Choroby przysadki mózgowej – guzy choroba Cushinga,
  • Choroby tarczycy – Hashimoto,
  • Choroby nadnerczy – choroba Addisona, Cushinga, hipoaldosteronizm,
  • Choroby trzustki – guzy, cukrzyca,
  • Choroby gruczołów płciowych – zespół policystycznych jajników zaburzenia miesiączkowania, czy zaburzenia płodności schorzenia te dotyczą najczęściej kobiet,
  • Zespoły androgenne – w tym wypadku można wyróżnić nadmierne owłosienie ciała, łysienie lub trądzik.


Kiedy warto umówić wizytę?

Niestety, ale choroby układu dokrewnego mają różne, często niezwiązane ze sobą objawy. Nierzadko jednak pacjenci skarżą się na zmęczenie i ogólne osłabienie, ponadto innymi objawami są:

  • Nagły spadek lub przyrost masy ciała,
  • Wypadanie włosów, przetłuszczanie się skóry, pojawienie się trądziku,
  • Nadmierne owłosienie u kobiet, na przykład na twarzy plecach,
  • Wahania nastroju, uczucia zmęczenia, stany depresyjne,
  • Nieregularne cykle miesiączkowe.

Wszystkie niepokojące objawy powinny skłonić do wizyty u endokrynologa. Zaburzenia hormonalne nie dają jednoznacznych symptomów. Trafiając jednak do poleconego i sprawdzonego specjalisty, masz pewność, że nie tylko zostaniesz poprawnie zdiagnozowany, ale także będziesz mieć wdrożone odpowiednie leczenie. Nie należy lekceważyć chorób o podłożu endokrynologicznym, ponieważ mogą one przyczynić się do rozwoju ciężkich schorzeń, na przykład guzów lub nowotworów.