Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Toksyna botulinowa w neurologii

leczenie miażdżycy

Nazywana jest potocznie arteriosklerozą, potrafi rozwijać się latami w ludzkim organizmie, a jedną z głównych jej przyczyn jest otyłość. Mowa oczywiście o miażdżycy. Nieleczona choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a w konsekwencji nawet do śmierci. Jak rozpoznać, że być może w organizmie rozwija się miażdżyca? Jakie są jej objawy oraz jak się leczyć?

W efekcie długoletniego odkładania się lipidów na ścianach naczyń krwionośnych dochodzi do ograniczenia możliwości przepływu krwi, co może skutkować udarem mózgu, niewydolnością i zawałem. Miażdżyca nie jest chorobą nagłą, w organizmie ludzkim rozwija się latami. Bardzo często w początkowej fazie jest lekceważona przez pacjentów. Określa się ją mianem przewlekłej choroby tętnic: aorty, wieńcowych, nerkowych, szyjnych. Najczęściej schorzenie to pojawia się dopiero w wieku średnim, po 50. roku życia lub w wieku podeszłym. Choć istnieją także przypadki, u których pojawiają się pierwsze objawy jeszcze w dzieciństwie. A jakie one są?

Miażdżyca – objawy

Warto zaznaczyć, że może być kilka rodzajów miażdżycy, m.in. kończyn dolnych, aorty, mózgu, w zależności od tego, do jakiego organu dopływa mniej krwi, gdyż utworzył się zator. Ciężko zatem jednoznacznie sklasyfikować tę chorobę bez konsultacji z lekarzem. Objawami miażdżycy:

  • kończyn dolnych są: bóle ud, łydek, skurcze, owrzodzenia, blada skóra,
  • tętnic szyjnych są: dezorientacja, zawroty głowy, niedowłady,
  • jelit i tętnic jamy brzusznej są: bóle brzucha po posiłku,
  • mózgu są: niedowłady, zaburzenia ciała, problemy z równowagą.

Miażdżyca – przyczyny

Odkładające się na ściankach naczyń krwionośnych lipidy, to nic innego, jak tłuszcze. To właśnie ich nadmiar jest główną przyczyną rozwoju miażdżycy. Nie da się ukryć, że osoby otyłe dużo szybciej dotyka problem miażdżycy. Kolejną z przyczyn jest nieleczone, wysokie nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zła dieta, brak aktywności fizycznej, nieco rzadziej obciążenia genetyczne.

Nie należy lekceważyć nadwagi, i innych chorób przewlekłych, gdyż skutki miażdżycy mogą być naprawdę spore, tym bardziej, że nie jest to schorzenie nagłe, ale rozwijające się przez lata. Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, masz nadwagę, zadbaj o to, by wprowadzić do swojej rutyny dnia zdrowszy tryb życia.

Leczenie miażdżycy

Leczenie miażdżycy powinno przebiegać w sposób farmakologiczny. Nie da się jednak ukryć, że niekiedy schorzenie to jest powodem nieodwracalnych skutków zachodzących w organizmie. Miażdżyca nóg może doprowadzić nawet do amputacji kończyn. Bardzo groźna bywa także miażdżyca aorty, zwłaszcza brzusznej, która może doprowadzić do powstania tętniaka.

Skutecznym sposobem jest usunięcie powstałej z lipidów blaszki miażdżycowej, jednak jest to zaawansowany zabieg chirurgiczny. Trzeba zdawać sobie sprawę, że miażdżyca nie daje bardzo długo praktycznie żadnych objawów, dopiero gdy następuje zwężenie naczyń do ponad 50%. Bardzo często schorzenie to jest już wtedy w stadium zaawansowania.

W większości przypadków można spokojnie zapobiegać tej chorobie, gdyż jedynie odsetek osób cierpiących na nią choruje dziedzicznie. U większości jest ona nabyta. Warto wziąć pod uwagę styl życia, mówi się, że jest to choroba swego rodzaju zaniedbania i złej diety i jest to w pewnym sensie prawdą. Jeśli czujesz, że musisz zrzucić kilka kilogramów i przejść na zdrowszą dietę, nie odkładaj tego, gdyż warto zawalczyć o zdrowie.

Spis treści artykułu