Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Toksyna botulinowa w neurologii

krotkowzrocznosc okulista

Krótkowzroczność jest obecnie dość popularną wadą wzroku. Nic dziwnego, intensywna praca przy komputerze, wytężanie wzroku upośledza wysoką jakość widzenia. Jednak dzięki wykorzystaniu odpowiednich metod można skutecznie zahamować proces pogarszania się wzroku, a także skorygować go. Czym zatem dokładnie jest krótkowzroczność? Jakie są przyczyny jej powstawania oraz w jaki sposób leczy się tę chorobę?

Krótkowzroczność – co to jest?

Jest to wada, która dotknąć może każdego w różnym wieku. Cierpią na nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Polega na tym, że promienie świetlne dochodzące do oka tuż po przejściu przez układ optyczny gromadzą się przed siatkówką. Natomiast w zdrowym oku skupiają się na siatkówce. Najprościej jednak mówiąc, osoby, które chorują na krótkowzroczność, źle widzą na odległość, natomiast dobrze z bliska. W zależności od wady upośledzenie wzroku może być większe lub mniejsze.

Warto przede wszystkim obserwować małe dzieci, które siedzą bardzo blisko monitora, czytają książkę tuż przed oczami lub, np. niedowidzą na tablicę w szkole. Koniecznie wtedy należy udać się z dzieckiem do okulisty, aby zbadał mu wzrok. Może być to początek krótkowzroczności. A podstawową metodą zapobiegającą rozwojowi tej choroby jest jej wczesne wykrycie.

Krótkowzroczność – przyczyny

Nie da się ukryć, że przyczyny krótkowzroczności wynikają często z samej budowy oka, np. z nieprawidłowości związanych z rogówką – rogówka olbrzymia lub są związane ze zbyt długą osią gałki ocznej. Co istotne, występują trzy rodzaje krótkowzroczności. Najpopularniejsza jest tzw. szkolna lub niska, która pojawia się w wieku dziecięcym i stabilizuje się w momencie wykształcenia się rogówki. Dość powszechnym rodzajem krótkowzroczności jest ta do 8 dioptrii, natomiast krótkowzroczność postępująca jest złośliwą odmianą tej choroby i sprawia, że wzrok pogarsza się przez całe życie. Dochodzi do uszkodzenia naczyniówki i siatkówki.

Krótkowzroczność – korygowanie

Wadę tę koryguje się poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych okularów. W tym celu należy udać się niezwłocznie do lekarza okulisty lub optometrysty. Ważne, aby wizyta ta odbyła się jak najszybciej, ponieważ nieleczona krótkowzroczność pogłębia się i powoduje większe upośledzenie wzroku. Nie da się ukryć także, że poruszanie się bez okularów i soczewek korygujących może być zwyczajnie niebezpieczne dla pacjentów.

Jak zahamować pogłębianie się krótkowzroczności?

Przede wszystkim należy udać się na poradę do lekarza specjalisty. Jest możliwość laserowej korekty wzroku, dzięki której można wyleczyć tę przypadłość. Zabieg ten jest nieinwazyjny, polega na spłaszczeniu środkowej części rogówki, dzięki temu światło nie załamuje się, a tym samym nie powoduje upośledzenia wzroku. Wykonywany jest on na szpitalnych oddziałach okulistycznych lub w prywatnych klinikach leczenia oczu.

Krótkowzroczność jest trwałą wadą wzroku, która ma tendencję do pogłębiania się. Ważne, by zdiagnozować odpowiednio rodzaj krótkowzroczności i wdrożyć leczenie. Polega ono w dużej mierze na korygowaniu wady wzroku poprzez noszenie dobranych indywidualnie okularów lub soczewek oraz na wykonaniu zabiegu laserowego, który pomoże zahamować rozwój choroby i poprawi wzrok. Należy jednak wcześniej odbyć konsultacje u okulisty.

Spis treści artykułu