Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Astygmatyzm- co to?

Spis treści artykułu

Astygmatyzm, znany także pod nazwą niezborność, to wada powodująca zniekształcenie i rozmycie widzenia. W przypadku omawianej wady mówimy o różnej sile załamywania równoległych promieni świetlnych w różnych płaszczyznach układu optycznego oka. Dostająca się do oka wiązka, nie ogniskuje się w jednym punkcie, ale tworzy linię. W przypadku zdrowego oka promienie świetlne spotykają się w jednym punkcje, na siatkówce oka, wtedy obraz jest ostry i wyraźny.

W przypadku astygmatyzmu proces ten jest zaburzony, dlatego docierające obrazy widzimy niewyraźnie. Nieskorygowanej wadzie wzroku często towarzyszą bóle głowy.

Z opisywaną wadą zmagają się osoby w różnym wieku. Wyróżniamy różne postacie astygmatyzmu, są to:

  • Astygmatyzm rogówkowy ‒ występuje najczęściej
  • Astygmatyzm soczewkowy
  • Astygmatyzm mieszany

Astygmatyzm – leczenie

Odpowiednia korekcja sprawi, że w znacznym stopniu wzrośnie jakość widzenia, a co za tym idzie, komfort podczas wykonywania codziennych czynności.

Aktualnie do metod korygowania astygmatyzmu wykorzystujemy:

Okulary

Korekcja astygmatyzmu przebiega z wykorzystaniem indywidualnie dobranych szkieł okularowych ‒ soczewek cylindrycznych. Konstrukcja szkieł cylindrycznych ‒ jak już sama nazwa wskazuje, przypomina wycinek cylindra – jeden przekrój nie ma żadnej mocy, drugi natomiast ma wartość równą wartości astygmatyzmu. Należy dodać, że przy astygmatyzmie pacjentowi może towarzyszyć także krótkowzroczności i dalekowzroczność, które również należy skorygować.

Soczewki kontaktowe

Kolejnym rozwiązniem są toryczne soczewki kontaktowe ‒ wspomniana soczewka kształtem przypomina przeciętego wzdłuż obwarzanka, ma ona różne moce refrakcyjne w przekroju pionowym i poziomym, a to pozwala na korekcję nieprawidłowości.

Zabiegi laserowe na astygmatyzm

Coraz bardziej popularne staje się laserowa korekcja astygmatyzmu. Wśród najczęstszych wykorzystywanych tutaj metod możemy wymienić takie, jak:

LASIK ‒ ów zabieg przeprowadzany jest w dwóch etapach. Etap pierwszy polega na tworzeniu płatka rogówki. Chirurg, za pomocą mikrokeratomu z jednorazowym ostrzem, nacina rogówkę. Kolejny krok polega na odgięciu płatka i modelowaniu wewnętrznych warstw rogówki laserem.
Inne metody operacyjnego leczenia astygmatyzmu to LASEK oraz otokeratektomia refrakcyjna.

Zabieg laserowy jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Taki zabieg umożliwia nie tylko zlikwidowanie przyczyny, ale także koryguje wadę, przeciwdziałając tym samym pogłębianiu się astygmatyzmu.

Astygmatyzm- podsumowanie

Osoby zmagające się z astygmatyzmem mogą zdecydować się na leczenie zachowawcze, a więc na zakup odpowiednio dobranych szkieł cylindrycznych lub soczewek torycznych. Kolejną możliwością jest leczenie operacyjne ‒ zabieg to sposób na skorygowanie samej wady. Podczas konsultacji, specjalista z pewnością pomoże w doborze odpowiedniego działania.