Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Blizny potrądzikowe ‒ najważniejsze informacje

Zakończenie kuracji trądzikowej nie zawsze oznacza zakończenie problemów skórnych. Wiele osób zmaga się z bliznami potrądzikowymi. Takie blizny wyglądają nieestetycznie i często są powodem kompleksów.

Dlaczego blizny powstają, jak im zapobiegać i czy można je usunąć? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Czym są blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe to trwałe zmiany powstające na skutek uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia jej tkanką łączną włóknistą. Blizny mają nieregularne wielkość i kształt. Wyróżniamy różne rodzaje blizn są to:

 • blizny przerostowe
 • blizny zanikowe
 • przebarwienia

Przyczyny powstawania blizn

Jakie są główne przyczyny powstawania blizn? Tutaj wymienić możemy:

 • niepodjęcie leczenia trądziku lub leczenie nieprawidłowe
 • brak przestrzegania zasad higieny i nieprawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej, na przykład stosowanie peelingów mechanicznych
 • próby usunięcia wyprysków poprzez wyciskanie i rozdrapywanie – takie postępowanie prowadzi do zakażenia bakteryjnego i sprawia, że tkanka nie goi się w prawidłowy sposób.

Czy blizn potrądzikowych można uniknąć?

Aby zminimalizować ryzyko powstania blizn, należy regularnie i w odpowiedni sposób przeprowadzać czynności pielęgnacyjne. Oczyszczenie, tonizacja skóry, oraz nakładanie dostosowanych do jej potrzeb kremów to podstawa. Dzięki temu pozbędziemy się złuszczonego naskórka oraz nadmiaru sebum, które są prawdziwą pożywką dla wywołujących stan zapalny bakterii. Kolejna kwestia to bezwzględne unikanie wyciskania oraz rozdrapywania krost i zaskórników.

Czy blizny potrądzikowe można usunąć?

Tak, istnieją metody, dzięki którym można usunąć blizny potrądzikowe i poprawić stan skóry, mowa tutaj zarówno o odpowiedniej pielęgnacji w zaciszu własnego domu, jak również o zabiegach medycyny estetycznej.  

Domowa pielęgnacja

Ratunkiem mogą okazać się odpowiednie kosmetyki, między innymi kremy, które przyspieszą odbudowę naskórka i proces gojenia się ran. Dobrym rozwiązaniem są też delikatne maseczki o naturalnym składzie, które poprawiają koloryt skóry, stymulują odbudowę naskórka i zmniejszają podrażnienia.  Warto podkreślić, że taką maseczkę możemy przygotować samodzielnie, na przykład z miodu i soku z cytryny bądź z ogórka.

Medycyna estetyczna a blizny potrądzikowe

Specjalista, dermatolog, kosmetolog bądź lekarz medycyny estetycznej po przeprowadzeniu wywiadu medycznego oraz kontroli stanu naszej skóry, przedstawi plan leczenia blizn, omówi jego etapy i kosztorys. Oczywiście, w zależności od konkretnej osoby leczenie może przebiegać w inny sposób. Wśród najczęściej stosowanych metod leczenia znajdują się:

 • dermabrazja
 • mikrodermabrazja
 • laseroterapia
 • środki farmakologiczne
 • operacje plastyczne

Podsumowanie

Blizny potrądzikowe wyglądają nieestetycznie, dlatego powinniśmy podjąć wszystkie działania, dzięki którym ryzyko ich powstania będzie ograniczone do minimum. Tutaj istotne są takie kwestie, jak odpowiednia pielęgnacja oraz unikanie wyciskania krost i zaskórników. Jeśli jednak po zakończonej kuracji trądzikowej blizny pozostaną, zalecane jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, które przyspieszą gojenie ran, na przykład kremów i maseczek. Warto też zdecydować się na konsultację ze specjalistą, który zaproponuje optymalne leczenie, na przykład dermabrazję czy laseroterapię.