Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Zęby i higiena jamy ustnej ‒ najciekawsze fakty i mity

Zęby i higiena jamy ustnej ‒ jakie są najpopularniejsze fakty i mity na ten temat? Zmiana kilku nawyków może pozytywnie wpłynąć na kondycję i wygląd uzębienia. Powielanie błędów może natomiast doprowadzić do pogorszenia stanu zębów. Czego więc się wystrzegać, a o jakich czynnościach pamiętać? Zachęcamy do lektury!

Higiena jamy ustnej ‒ fakty i mity 

Na temat zębów i higieny jamy ustnej krąży wiele mitów. Często już nie wiemy, w co wierzyć, a w co nie. Właśnie dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek. 

Warto żuć gumę po jedzeniu ‒ fakt

Warto żuć gumę po jedzeniu, to fakt. Żucie gumy pobudza ślinianki do wydzielania śliny. Dzięki temu zęby oczyszczane są z bakterii i resztek pokarmu, a to oczywiście działa na plus. Ważne jednak, abyśmy używali gumy bez cukru. 

Zęby myjemy od razu po posiłku ‒ mit

Zęby należy myć od razu po posiłku ‒ to mit. Dlaczego? Po posiłku odczyn pH w jamie ustnej zmienia się na kwaśny. Przy kwaśnym pH nasze zęby są bardziej podatne na uszkodzenia, są też bardziej narażone na powstawanie ubytków podczas szczotkowania. Po około 30 minutach pH wzrasta i to właśnie wtedy powinniśmy wyszczotkować zęby. 

Zębów mlecznych nie trzeba leczyć ‒ mit

Zębów mlecznych nie trzeba leczyć ‒ to mit. Zęby mleczne, tak samo, jak zęby stałe, narażone są na działanie próchnicy. Co więcej, kondycja zębów mlecznych ma duży wpływ na wygląd i kondycję zębów stałych. Zęby mleczne zabezpieczają miejsca, w których znajdować się będą zęby stałe i biorą udział w kształtowaniu zgryzu.  

Spożywanie produktów mlecznych wpływa na kondycję zębów ‒ fakt 

Spożywanie produktów mlecznych wpływa na kondycję zębów ‒ to kolejny fakt. Produkty mleczne, na przykład kefir, jogurt, maślanka, są bogate w wapń, który jest ważnym składnikiem budulcowym zębów. Oprócz wapnia produkty mleczne zawierają także witaminę D oraz białko (kazeinę).

Kawa i herbata mają negatywny wpływ na zęby 

To prawda. Kawa i herbata zmieniają naturalną barwę zębów. W jaki sposób? Wspomniane napoje powodują powstanie osadu na szkliwie, co prowadzi do nieestetycznych przebarwień, a nawet do pojawienia się na zębach żółtych plam. 

Ponadto, kawa wypłukuje z naszego organizmu wapń, który jest ważnym składnikiem budulcowym zębów. 

Po wyszczotkowaniu należy przepłukać jamę ustną wodą ‒ mit 

Po wyszczotkowaniu należy przepłukać jamę ustną wodą ‒ to mit, który powtarzany jest przez wiele osób. Przepłukując jamę ustną wodą, usuwamy substancje aktywne, na przykład fluor, uniemożliwiając ich dłuższe działanie. 

Próchnica zawsze jest widoczna ‒ mit 

Próchnica staje się widoczna, gdy jest już w zaawansowanym stadium. Wtedy możemy zobaczyć na zębach czarne plamki. W początkowej fazie próchnica rozwija się w trudnodostępnych miejscach. Dla pacjenta jest praktycznie nie do wykrycia. Właśnie dlatego tak ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. 

Zdrowe nawyki, staranna higiena jamy ustnej i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to krok w stronę zdrowego, pięknego uśmiechu. A co za tym idzie, w stronę lepszego zdrowia ogólnego i większej pewności siebie. Warto mieć to na uwadze i troszczyć się o uzębienie.