Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Jak się przygotować do wizyty u alergologa? 

Pierwsza wizyta u alergologa budzi wiele pytań, które często wymagają wielu dopowiedzeń. W przestrzeni internetowej istnieje wiele poradników, które często zostawiają wiele niedopowiedzeń lub tworzą wiele mitów dotyczących wizyty u lekarza specjalisty.

Zapraszamy do przeczytania krótkiego poradnika, w którym dowiesz się kiedy należy udać się do specjalisty i jak się odpowiednio do tego przygotować. 

Kiedy należy udać się do alergologa? 

Typowe symptomy alergii to kaszel, intensywny katar, pieczenie oczu, wysypka, opuchlizna, swędzące gardło, swędzenie skóry oraz biegunka, która jest wynikiem uczulenia na wybrany składnik pokarmowy. Nic dziwnego, że wprawia to nas w dyskomfort – w otaczającej nas rzeczywistości obcujemy z alergenami.

Znajdują się one w powietrzu, jedzeniu czy na ubraniach. Szkodliwymi substancjami, które wywołują u nas alergię mogą być kurz, pył, trawa, mleko, sierść. Niezależnie od intensywności reakcji alergicznej należy wybrać się do lekarza specjalisty, który pomoże wybrać najskuteczniejsze rozwiązanie zahamowania rozwoju niekomfortowych symptomów, które sukcesywnie przyczyniają się do pogorszenia nie tylko naszego zdrowia ale i naszego samopoczucia. 

Czy do alergologa należy mieć skierowanie? 

Tak, wystawia je lekarz rodzinny, który po analizie symptomów wysuwa wniosek, że rzeczywiście może to być problem natury alergicznej. Ponadto lekarz może Ci zlecić zrobienie badań krwi. 

Co mam zrobić przed wizytą u specjalisty? 

Pamiętaj o zabraniu wyników badań krwi, które zlecił Ci lekarz rodzinny. Współpraca z alergologiem ułatwi szybsze wystawienie diagnozy. Kilka dni przed wizytą, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie obserwacja swojego ciała.

Zwróć uwagę w jakich okolicznościach, o jakiej porze dnia reakcja się intensyfikuje. Alergolog musi zostać poinformowany o wielu istotnych faktach jak na przykład: ciąża, choroba przewlekła, przyjmowanie leków. Jeżeli tych czynników pojawi się więcej – zapisz je w notesie i przedstaw swojemu lekarzowi. Takie rozwiązanie ułatwi lekarzowi dobór sposobów leczenia. 

Jakie badania wykonuje alergolog? 

Po przeprowadzeniu analizy Twoich objawów, lekarz specjalista może zdecydować się na jedno z trzech badań, które potocznie zwane są testami. Należą do nich:

  • Testy próby – bezpośrednie podanie składników wywołujących reakcję alergiczną;
  • Testy skórne – na kilka minut lekarz przykłada do skóry preparat, który zawiera alergeny;
  • Testy pozyskane z krwi – analiza dotyczy przeciwciał, które są charakterystyczne dla wybranego alergenu; 

Jakie leczenie może zaproponować alergolog? 

Dobór metody leczenia to bardzo indywidualna kwestia, ponieważ zależy od intensywności działania alergenów w danym okresie i rodzaju alergii. W przypadku alergii na sezonowe pyłki lekarz przypisuje leki antyhistaminowe, w celu zahamowania drażniących nas reakcji w postaci łez lub intensywnego kataru, lub uczucia drapania w gardle.

W przypadku uczulających nas pokarmów zawsze zaleca się, żeby je odstawić lub znaleźć jego odpowiednik.

Zapraszamy do naszej poradni alergologicznej.