Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Toksyna botulinowa

Zabiegi – Toksyna botulinowa wskazania:

 • wygładzanie zmarszczek:
  • poprzecznych czoła,
  • zmarszczek między brwiami „lwiej zmarszczki”,
  • zmarszczek wokół oczu „kurzych łapek”,
  • zmarszczki nosa „zmarszczki królicze”,
  • zmarszczki na brodzie „bródka brukowana”,
  • opadające kąciki ust,
 • leczenie nadpotliwości:
  • pachy, dłonie, stopy,
 • podanie w mięśnie żwacze:
  • leczenie zgrzytania zębami ”brusizmu”,
  • wyszczuplanie twarzy (redukcja kwadratowej szczęki).

Opis zabiegu – botox

Botox to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Dzięki niemu odzyskujemy łagodniejszy wygląd twarzy. Pacjentki decydują się na ten zabieg , żeby wyglądać na wypoczęte i zrelaksowane. Wykonując zabieg u doświadczonego lekarza medycyny estetycznej mamy pewność, że nasza twarz nabierze świeżości , a zmarszczki będą wygładzone. Często proponujemy zabieg osobom młodym z jeszcze nie utrwalonymi zmarszczkami , jest to jeden z najlepszych zabiegów anty-agening. Zasadą działania toksyny botulinowej jest rozluźnienie mięśni przez co zmarszczki są mniej widoczne.

Przebieg zabiegu

Zabieg jest bardzo krótki, same iniekcje trwają około 5 minut, do zabiegu używamy bardzo cienkich i krótkich igiełek, dzięki czemu dyskomfort jest niewielki. Po zabiegu może być widoczne małe zaczerwienienie i uniesienie skóry które mija po ok 20 min.

Kiedy widzimy pierwsze efekty i jak długo się one utrzymują?

Toksyna botulinowa potrzebuje czasu na zadziałanie. Pierwsze efekty widzimy już po 3 dniach, po 7-14 dniach widoczny jest efekt ostateczny. Zwykle lekarz zaproponuje wizytę kontrolną po 2 tyg. Botox działa zwykle od 3 do 4 miesięcy , po tym czasie mięsień wraca to swoich poprzednich funkcji.

Schemat terapii

Zabieg wykonujemy nie częściej niż co 3 miesiące. Z praktyki widzę, że wykonanie zabiegu 2 razy w roku daje najlepsze efekty.

Zalecenia pozabiegowe

 • o nie schylanie się i kładzenie spać na 4 godziny po zabiegu (dzięki temu mamy pewność, że preparat się nie przemieści),
 • w dniu zabiegu unikamy siłowni, sauny, masowania okolicy poddanej zabiegowi,
 • nie przyjmujemy kwasu acetylosalicylowego min. Aspiryny

Kiedy widzimy pierwsze efekty i jak długo się one utrzymują?

Toksyna botulinowa potrzebuje czasu na zadziałanie. Pierwsze efekty widzimy już po 3 dniach, po 7-14 dniach widoczny jest efekt ostateczny. Zwykle lekarz zaproponuje wizytę kontrolną po 2 tyg. Botox działa zwykle od 3 do 4 miesięcy , po tym czasie mięsień wraca to swoich poprzednich funkcji.

Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu prosimy pacjentki o nie schylanie się i kładzenie spać na 4 godziny po. Dzięki temu mamy pewność, że preparat się nie przemieści.
W dniu zabiegu unikamy siłowni, sauny, masowania okolicy poddanej zabiegowi i przyjmowania kwasu acetylosalicylowego min. Aspiryny.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • ciąża, karmienie piersią,
 • przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi ( Warfin-warfaryna, Sinrtom (Acenocumarol), heparyna, Clexane (Enoksaparyna), Atrixa (Fondaparyna), Pradaxa (Dabigatran), Xarelto (Rivaroxaban), Eliquis (Apixaban),
 • przyjmowanie antybiotyków z grupy aminioglikozydów (gentamycyna, streptomycyna,tobramycyna),
 • infekcja w miejscu poddanym leczeniu,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi (choroba von Willebranda, niski poziom płytek krwi),
 • miastenia gravis, choroba Lamberta-Eatona als,
 • alergia na albuminę lub kazeinę (białko mleka)- nie dotyczy nietolerancji laktozy.

Działania niepożądane

 • zasinienie, zaczerwienienie, bolesność w miejscu podania preparaty,
 • zbyt duże obniżenie bądź zbyt duże uniesienie brwi podczas leczenia zmarszczek czoła,
 • asymetria,
 • nadmierne rozluźnienie mięśni: opadniecie powieki , opadnięcie kącika ust (przemijające),
 • ból głowy.

Zabiegi toksyna botulinowa – najczęściej zadawane pytania:

Dlaczego nasze zmarszczki stają się bardziej widoczne wraz z wiekiem?

Z wiekiem nasze mięśnie stają się coraz mocniejsze, a tkanka podskórna zanika. Przez to, że mięśnie mimiczne twarzy są jednym końcem przyczepione do kości a drugim do skóry , jego nadmierny skurcz powoduje zaciąganie skóry i tworzenie się zmarszczek. Podając botoks rozluźniamy mięśnie a zmarszczki stają się mniej widoczne.

Jak wygląda skóra po tym jak efekty zabiegu ustaną, czy muszę kontynuować leczenie?

Za każdym razem jak wykonujemy zabieg skóra wygląda lepiej , wygładzają się zmarszczki nawet utrwalone. To jak z chodzeniem na siłownie, jak używamy mięśni , mięśnie stają się mocne przez mocno zaciągają skore tworząc głębokie zmarszczki, jeżeli zrelaksujemy mięśnie przez jakiś czas nie będą one już tak mocno pracować a zmarszczki będą mniej widoczne.

Jak mam się przygotować do botoxu?

Nie musimy przygotowywać się do zabiegu

Czy jestem za młoda na botox?

Podczas konsultacji lekarz ustala czy jest potrzeba użycia botoksu. Często już młode osoby przez swoją bogatą mimikę decydują się na botoks. Czasem wystarczy tylko nieznaczne rozluźnienie mięśni, żeby otrzymać delikatny efekt wygładzenia zmarszczek.

Dla kogo Baby Botox?

Dla osób , które jeszcze nie miały wykonywanego zabiegu z użyciem toksyny botulinowej, zależy im tylko na delikatnym efekcie wygładzenia. Baby botox to podanie mniejszej ilości preparatu przez co efekty zabiegu są delikatniejsze, wpływa to również na krótsze utrzymywanie się efektów.


Botox w nadpotliwośći

Botox daje fenomenalne rezultaty przy nadpotliwości. Botox blokuje przekaźnictwo acetylocholiny – substancji potrzebnej do pobudzania gruczołów potowych , dzięki temu że gruczoły nie są pobudzane pot nie jest wydzielany. Efekty tego zabiegu utrzymują się zwykle dłużej niż przy leczeniu zmarszczek. Dzięki znieczuleniu nie odczuwamy żadnego dyskomfortu podczas zabiegu. Najczęściej leczone miejsca to nadpotliwość pach, dłoni i stóp.


Botox przy wyszczuplaniu kwadratowej twarzy

Zabieg wyszczuplania twarzy botoksem jest niesamowicie popularny w krajach azjatyckich, spowodowane jest to tym, że w tej okolicy geograficznej twarze są nieco szersze. W Polsce osoby, które narzekają na zbyt szeroką twarz w okolicach żuchwy mogą podać się zabiegowi zmniejszania mięśnia żwacza przy użyciu toksyny botulinowej. Efekty zabiegu widać już po trzech tygodniach, dzięki temu twarz staje się bardziej owalna , rysy twarzy stają się delikatniejsze.


Botox w leczeniu bruksizmu czyli zgrzytania zębami

Pacjenci skarżący się na nadmierne zgrzytanie zębami bądź zaciskanie zębów mogą się poddać zabiegowi z użyciem botoxu. Przyczyn zaciskania zębów jest wiele : od stresu, wady zgryzu bądź zaburzonych warunków anatomicznych. Często pacjenci którzy są poddani dużemu stresowi mogą odruchowo zaciskać zęby , powoduje to że rano budzą się z bólem głowy i uczuciem napięcia. Musimy pamiętać, że jest to leczenie bardziej objawowe i często po konsultacji lekarskiej pacjent jest dodatkowo wysłany do stomatologa, gnatologa, bądź psychologa.

Efekty zabiegów