Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

STOMATOLOGIA
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Protetyka


Utrata jednego lub kilku zębów niesie ze sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Aby jak najskuteczniej je zminimalizować, najlepiej skorzystać z dostępnych rozwiązań protetycznych. Protetyka stomatologiczna to dziedzina, która nieustannie się rozwija, by w jak najwierniejszy sposób odtwarzać pierwotne warunki zgryzowe po utracie naturalnych zębów. W poradni protetycznej w Centrum Medycznym 1000-lecia rozwiązujemy problemy wiążące się z brakami zębowymi i pomagamy Pacjentom odzyskać piękny uśmiech.

Jak przebiega leczenie protetyczne?

Pierwszym etapem do wdrożenia leczenia protetycznego jest wizyta konsultacyjna w gabinecie specjalisty. W trakcie niej protetyk przeprowadza dokładny wywiad, który dostarcza mu informacji o ogólnym stanie zdrowia Pacjenta, jego przyzwyczajeniach dotyczących higieny i stylu życia, jaki prowadzi. Podczas badania lekarz sprawdza warunki zgryzowe Pacjenta, diagnozuje kondycję jamy ustnej i ocenia, jak względem pozostałych zębów rozmieszczone są luki. Na tym etapie bardzo pomocne są także wyniki badań obrazowych, takich jak np. panoramiczny rentgen zębów. Następnie protetyk opracowuje plan leczenia dopasowany do potrzeb Pacjenta, wybiera typ uzupełnienia i wykonuje wyciski, niezbędne do stworzenia protezy. Gotową protezę stałą osadza się w jamie ustnej Pacjenta, natomiast protezy ruchome przekazywane są Pacjentowi wraz z odpowiednimi wskazówkami dotyczącymi codziennego użytkowania.
W niektórych przypadkach leczenie protetyczne musi być poprzedzone zastosowaniem leczenia zachowawczego, ortodontycznego, kanałowego lub chirurgicznego. Każdorazowo o takiej konieczności informuje lekarz, kierując Pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Mnogość rozwiązań protetycznych sprawia, że do danego Pacjenta można idealnie dopasować uzupełnienie, które precyzyjnie spełni jego oczekiwania. Korony protetyczne idealnie odwzorowują wygląd naturalnych zębów, są trwałe i nie wywołują uczuleń. Mosty protetyczne nadają się do wypełniania rozległych braków zębowych. Protezy ruchome są łatwo dostępne i stosunkowo tanie, jednak wymagają od Pacjenta wytężonego dbania o higienę jamy ustnej. Wkłady koronowo-korzeniowe to sztyfty umieszczane w miejscu korzenia zębowego, na których osadza się koronę protetyczną. Za najtrwalszą formę uzupełnień protetycznych uznawane są implanty zębowe. Są wykonane z biozgodnych materiałów i stanowią substytut dla utraconego korzenia zębowego, przejmując jego funkcje.