Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

STOMATOLOGIA
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Leczenie w narkozie


Lęk i strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym prowadzi często do zaniedbania swojego uzębienia. Przestraszone i niewspółpracujące z lekarzem dentystą dzieci. Dla takich pacjentów mamy propozycję znieczulenia ogólnego czyli narkozy. Jest to często jedyna metoda by uporać się ze strachem lub lękiem a pozwala na precyzyjne wyleczenie próchnicy i całkowite wyleczenia pacjenta. Leczenie w takim znieczuleniu pod nadzorem specjalisty anestezjologa jest bezpieczne, pacjent nie odczuwa bólu ani lęku. Podczas jednorazowego zabiegu pacjent jest poddawany kompleksowemu leczeniu.

Narkoza pozwala wyłączyć świadomość i odruchy obronne.

Podczas zabiegu nad Pacjentem czuwa zespół medyczny składający się z: doświadczonego lekarza anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej oraz lekarza dentysty i higienistki/asystentki dentystycznej.

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz anestezjolog dokładnie wyjaśnia Pacjentowi przebieg zabiegu i sposób znieczulenia.

Co przed zabiegiem?

Przed zabiegiem Pacjent umawiany jest na wizytę kwalifikującą do znieczulenia ogólnego podczas której zbierany jest dokładny wywiad medyczny, który pozwala uniknąć błędów oraz wybrać najlepszą i najskuteczniejszą formę znieczulenia, przegląd uzębienia oraz zdjęcia rtg lub tomografię komputerową ( w zależności od potrzeb). Pacjent wypełnia ankietę anestezjologiczną na postawie której może ujawnić ewentualne przeciwwskazania i indywidualne uwarunkowania pacjenta.

Dla kogo?

 • dla osób z objawami typowej DENTOFOBII czyli panicznego, niemożliwego do opanowania lęku przed zabiegami dentystycznymi.
 • dla dla małych pacjentów, którzy całkowicie odmawiają współpracy z lekarzem, czy to ze względu na wiek, czy z powodu silnego lęku.
 • dla osób upośledzonych lub borykającymi się z określonymi chorobami.
 • Zabiegi wykonujemy zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Na czym polega zabieg?

Jeśli pacjent przejdzie wszystkie wstępne procedury Znieczulenie ogólne to czasowe wprowadzenie pacjenta w sen lub zmniejszenie świadomości, pozwalające na wykonanie leczenia stomatologicznego bez lęku o ból i dyskomfort lub nieprzyjemności. Lekarz anestezjolog zakłada pacjentowi wenflon i przez niego podaje środki uspokajające, przeciwbólowe i znieczulające. Pacjent otrzymuje wąsy do podawania tlenu przez nos. Przy znieczuleniu lekarz anestezjolog wraz z pielęgniarką nadzoruje przebieg znieczulenia, monitoruje stan pacjenta i obserwuje funkcje życiowe, pracę serca i oddychanie, takie jak pulsoksymetria, EKG, ciśnienie tętnicze. Procedura znieczulenia oraz możliwość ciągłej kontroli stanu pacjenta eliminują ryzyko pojawienia się powikłań. W każdym przypadku lekarz anestezjolog dysponuje narzędziami umożliwiającymi zmianę sposobu znieczulenia i leczenie powikłań dla dobra pacjenta.

O czym należy pamiętać przed?

Dorośli

 • 6 godzin przed zabiegiem należy powstrzymać się przed spożywaniem posiłków,
 • 4 godzin przed zabiegiem należy powstrzymać się przed przyjmowaniem płynów,
 • na zabieg należy przyjść z osoba towarzyszącą,
 • przyjść bez makijażu, biżuterii, oraz lakieru na paznokciach.

Dzieci

 • 4 godziny przed planowanym zabiegiem nie podawać pokarmów,
 • 2 godziny przed planowanym zabiegiem nie podawać płynów.
W PRZYPADKU DZIECI PONIŻEJ 3 ROKU ŻYCIA ODPOWIEDNIO 2 GODZINY I 1 GODZINA

Po znieczuleniu ogólnym

 • po znieczuleniu ogólnym lekarz anestezjolog sprawdza wszystkie punkcie życiowe,
 • pacjent powinien pozostać pod opieką zespołu medycznego do całkowitego wybudzenia,
 • po znieczuleniu mogą pojawić nie bardzo rzadko nudności i bóle głowy,
 • 6 godzin po wybudzeniu pacjent powinien pozostać pod opieką osób trzecich,
 • 24 godziny po zabiegu pacjent nie powinien podejmować ważnych decyzji ani prowadzić pojazdów mechanicznych.

Ile to kosztuje?

Ceny dopierane są indywidualnie w oparciu o potrzeby konkretnego pacjenta. Zapraszamy do kontaktu.

Poznajcie naszego lekarza anestezjologa
Dr n. med. Dawid Borowik jest doświadczonym lekarzem anestezjologii i intensywnej terapii i prowadzi znieczulenia dzieci i dorosłych od 18 lat. Jest długoletnim pracownikiem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Zabezpiecza znieczulenia wziewne, dożylne i dotchawicze oraz  prowadzi pacjentów w Oddziałach Intensywnej Terapii. Znieczulenia wykonuje z pełnym zabezpieczeniem w leki i sprzęt, które mogą być potrzebne w powikłanych przypadkach łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym. Znieczulenia wykonuje z udziałem doświadczonej pielęgniarki anestezjologicznej. Używa nowoczesnych i bezpiecznych leków – anestetyków o krótkim czasie działania, wśród których są leki przeciwbólowe, uspokajające i leki znieczulenia dożylnego. Przed każdym zabiegiem stomatologicznym ze znieczuleniem przeprowadza wnikliwy wywiad lekarski, monitoruje przebieg znieczulenia i uczestniczy w procesie budzenia aż do bezpiecznego przekazania osoby znieczulanej pod opiekę innej osoby dorosłej.
Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Od 1996 roku pracował w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu, od 1998 r w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu, od 2004 do 2006 pracował w Szpitalu Klinicznym w Singen w Niemczech, od 2006 pracował w szpitalu miejskim w Piekarach Śląskich, Knurowie i Sosnowcu. Od 2009 pracuje w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu w Oddziale Klinicznym Kardioanestezji i Intensywnej Terapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W czasie swojej pracy zawodowej uzyskał tytuł specjalisty Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Bierze udział w licznych kursach szkoleniowych, konferencjach i kongresach naukowych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Szczególne zainteresowania dotyczą: bezpieczeństwa znieczuleń, leczenia przeciwbólowego i intensywnej terapii.