Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

STOMATOLOGIA
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Dysfunkcje narządu żucia


W ostatnich latach nastąpił ogromny wzrost liczby Pacjentów zgłaszających się do stomatologa z powodu zaburzeń w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni żucia. Nieprawidłowości związne z funkconowaniem układu stomatognatycznego, często spowodowane są przez niewłaściwe nawyki i przyzwyczajenia, takie jak np. gryzienie przyborów do pisania, zbyt częste żucie gumy czy zgrzytanie zębami. Wszystkie te z pozoru niewinne czynności destruktywnie wpływają na stan zębów, doprowadzając do powstawania poważnych dysfunkcji narządu żucia. W naszej poradni, funkcjonującej w Centrum Medycznym Tysiąclecie, diagnozujemy i leczymy różnego rodzaju zaburzenia związane z pracą narządu żucia.

Najczęstsze przyczyny występowania dysfunkcji narządu żucia

Głównymi czynnikami, które sprzyjają powstawaniu dysfunkcji narządu żucia, są stres i napięcie psychoemocjonalne. Stresujący tryb życia wywołuje bruksizm, czyli parafunkcję zwarciową, polegającą na zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. Nieleczony bruksizm prowadzi do bólu oraz uszkodzenia struktur w obrębie układu ruchowego narządu żucia (np. starcie zębów). Na pojawienie się objawów dysfunkcji mają wpływ także zaburzenia zwarcia (nieprawidłowe kontakty zębów górnych i dolnych), braki zębów czy praca wymuszająca wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji (przy biurku, w samochodzie).

Najpopularniejsze objawy związane z dysfunkcjami narządu żucia

Dysfunkcje narządu żucia są schorzeniem, które może wywoływać bardzo wiele objawów. Można wyróżnić jednak pewną grupę symptomów, którą Pacjenci wymieniają szczególnie często. Należą do nich np.:

  • częste bóle głowy i twarzy (bóle migrenowe);
  • ból podczas jedzenia czy mówienia;
  • uczucie napięcia mięśni twarzy, szyi, obręczy barkowej;
  • trzaski i przeskakiwania w stawach skroniowo-żuchwowych, „zacinanie się” stawów;
  • objawy wewnątrzustne takie jak:pęknięcia szkliwa zębów, ubytki klinowe (przy szyjce zębów), odsłanianie się szyjek zębów, zmiany w zgryzie;
  • starcie zębów (zęby stają się krótsze);
  • zgrubienia na błonie śluzowej policzków;
  • szumy uszne, piski, uczucie zatykania się uszu.

Diagnostyka i leczenie dysfunkcji narządu żucia

W diagnostyce i terapii najważniejsze jest wczesne wykrycie schorzenia. Ze względu na to, że objawy często nasilają się przez wiele lat i są niecharakterystyczne, Pacjenci szukają pomocy u innych specjalistów- laryngologa, okulisty, czy neurologa. To opóznia postawienie właściwego rozpoznania.

Wnikliwe badanie czynnośiowe układu ruchowego narządu żucia powinno być wykonane u każdego Pacjenta przed leczeniem protetycznym i ortodontycznym. Terapia wdrożona na wczesnym etapie pozwala uzyskać lepsze efekty leczenia i szybsze uwolnienie Pacjenta od bólu.