Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

STOMATOLOGIA
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Chirurgia stomatologiczna


Chirurgia stomatologiczna Katowice

Niektóre problemy stomatologiczne wymagają specjalnego rodzaju interwencji. W przypadku, gdy konwencjonalne metody zawodzą lub ze względu na specyfikę schorzenia bądź stopień jego zaawansowania nie mogą być wykorzystane, niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Chirurgia szczękowo-twarzowa to dziedzina interdyscyplinarna, bazująca na dorobku chirurgii stomatologicznej, plastycznej, medycyny ogólnej i onkologii. W poradni chirurgii szczękowo-twarzowej w Centrum Medycznym 1000-lecia w Katowicach przeprowadzamy zabiegi o różnej specyfice i stopniu skomplikowania, dbając o jak najwyższy komfort Pacjenta.

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej

  • Usunięcie zęba ‒ jednym z najczęstszych zabiegów wykonywanych przez chirurga szczękowo-twarzowego jest usunięcie zęba. Ekstrakcja jest ostatecznością, jednak nie da się jej uniknąć, gdy tkanki zęba są zniszczone w takim stopniu, że nie można ich odbudować w toku leczenia zachowawczego bądź protetycznego. Często usuwane są też zęby zatrzymane i ósemki.
  • Resekcja wierzchołka korzenia ‒ resekcja wierzchołka korzenia polega na odcięciu fragmentu korzenia zęba, oczyszczeniu otaczającej go kości ze zmian chorobowych oraz na zabezpieczeniu wierzchołka materiałem stomatologicznym. W czasie zabiegu specjalista otwiera tkanki miękkie znajdujące się przy korzeniu, dzięki czemu odsłonięta jest kość, a następnie usuwa zakażoną tkankę. Wszystko przebiega w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Resekcja przeprowadzana jest w przypadku przewlekłego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, nieprawidłowej budowy anatomicznej zęba, która uniemożliwia przeprowadzenie skutecznego leczenia kanałowego, jak również wtedy, gdy leczenie endodontyczne lub reendodontyczne nie przyniosło oczekiwanych efektów.
  • Podniesienie dna zatoki szczękowej ‒ zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej najczęściej wykonywany jest przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego, a jego celem jest zwiększenie ilości tkanki kostnej w odcinku szczęki, (utrata zęba powoduje zanik kości, co może uniemożliwić wstawienie implantów). Podczas omawianego zabiegu, pod błoną zatoki umieszcza się materiał stomatologiczny. Po trwającej kilka miesięcy rekonwalescencji można rozpocząć leczenie implantologiczne.
  • Plastyka wędzidełka wargi górnej ‒ wędzidełko wargi górnej to łączący wewnętrzną powierzchnię wargi górnej oraz zewnętrzną powierzchnię wyrostka zębodołowego szczęki fałd błony śluzowej. Wielu pacjentów zmaga się z wadami rozwojowymi wędzidełek warg, przede wszystkim z nieprawidłowym przyczepem lub wrodzonym przerostem wędzidełka. Brak odpowiedniego leczenia doprowadzić może do zmiany chorobowych w przyzębiu, powstania diastem czy też do problemów z przełykaniem.

Chirurg stomatologiczny zajmuje się również operacyjnym leczeniem wad zgryzu i zniekształceń w obrębie twarzy, plastyką wędzidełka języka, a także leczeniem osób, u których stwierdzono stany przednowotworowe oraz nowotwory twarzy, jamy ustnej i szyi.

Przed rozpoczęciem zabiegów z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej odbywa się konsultacja, podczas której specjalista kontroluje stan uzębienia pacjenta, przeprowadza wywiad medyczny i omawia drogę leczenia. Ponadto pacjent poddawany jest szczegółowej diagnostyce obrazowej.

W przypadku jakichkolwiek pytań z zakresu chirurgii stomatologicznej, zabiegów, terminów wizyt i innych zachęcamy do kontaktu, udzielimy szczegółowych informacji.