Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Ortopeda Katowice

Kości, stawy, więzadła oraz mięśnie – to one umożliwiają człowiekowi bycie w ruchu, realizację marzeń, aspiracji czy podejmowanie aktywności fizycznej. Wrodzone choroby i zaburzenia, propagowany współcześnie tryb życia i niezdrowe nawyki są odpowiedzialne za nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem układu ruchu. Powszechnie uważa się też, że sport to zdrowie, jednak uprawiany wyczynowo niesie ze sobą spore ryzyko urazów. Ortopedia i traumatologia sportowa skupiają się na diagnostyce i leczeniu wszelkich schorzeń, wad i uszkodzeń w obrębie narządu ruchu. Poradnia ortopedyczna w Centrum Medycznym Tysiąclecie to miejsce, które zapewnia Pacjentom pomoc znakomitych specjalistów i doskonałą opiekę.

Badania wykonywane w poradni ortopedycznej

Podczas wizyty konsultacyjnej ortopeda traumatolog przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski i przeprowadza badanie przedmiotowe. Wywiad ma na celu zasięgnięcie informacji na temat konkretnych dolegliwości, innych chorób, na które cierpi Pacjent, przyjmowanych przez niego leków, przebytych urazów, zabiegów, a także historii chorób w rodzinie.

Podczas badania przedmiotowego oceniana jest siła mięśniowa oraz ruchomość bierna i czynna poszczególnych stawów. Przed postawieniem ostatecznej diagnozy ortopeda może zalecić wykonanie dodatkowych badań, które ułatwią rozpoznanie. Należą do nich np.:

  • zdjęcie RTG,
  • badanie USG,
  • tomografia komputerowa,
  • rezonans magnetyczny,
  • artroskopia,
  • scyntygrafia,
  • artrografia.

 

Poradnia Ortopedyczna i traumatologii sportowej

Zajmujemy się Pacjentami borykającymi się z różnorodnymi schorzeniami ortopedycznymi. Najczęściej do naszej poradni trafiają osoby ze zwyrodnieniami kręgosłupa, dyskopatią, przepuklinami dyskowymi oraz wadami postawy. Leczymy również zmiany przeciążeniowe, martwice kości, choroby bioder, urazy i wady wrodzone. Pomagamy w terapii Pacjentom chorym na osteoporozę i nowotwory.

Ortopeda a Traumatolog

Ortopeda zajmuje się Pacjentami w praktycznie każdym wieku, którzy zgłaszają się do gabinetu po zaobserwowaniu u siebie różnych objawów. Jakie symptomy powinny skłonić do odbycia wizyty u specjalisty? W przypadku niemowląt jest to zauważalna asymetria w budowie kończyn. U maluchów, które zaczynają naukę chodzenia, często można zaobserwować nienaturalne wygięcie stóp, stawianie ich na zewnątrz czy zginanie palców do środka. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym są szczególnie narażone na występowanie wad postawy i płaskostopia. Sygnałami alarmowymi dla rodzica powinny być: nierówne ustawienie barków, nienaturalne wygięcia kręgosłupa na odcinkach lędźwiowym, piersiowym i szyjnym czy wykrzywione nóżki. Najczęstszymi groźnymi objawami występującymi u dorosłych są obrzęki i ból kończyn, samoistnie pojawiające się na ciele krwiaki, dolegliwości ze strony kręgosłupa oraz strzelanie i trzeszczenie w stawach. Seniorzy powinni zasięgnąć porady ortopedy, szczególnie, wtedy gdy cierpią na osteoporozę, odczuwają ograniczenie ruchomości stawów, a przykurcze i ból negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie.

Traumatolog zajmuje się Pacjentami, którzy doznali mniej lub bardziej skomplikowanych złamań, zwichnięć, skręceń i innych poważnych urazów. Poza leczeniem zachowawczym specjalista wykonuje także zabiegi operacyjne, a także planuje i nadzoruje rehabilitację Pacjenta.