Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnia Onkologiczna


Nowotwory dotykają coraz szerszej części społeczeństwa i stanowią istotny problem, z którym przychodzi się mierzyć współczesnej medycynie. Kluczowym aspektem walki z chorobami nowotworowymi jest odpowiednia profilaktyka i wczesne wdrożenie skutecznych form leczenia po zdiagnozowaniu problemu onkologicznego. Tylko taka strategia daje Pacjentowi szansę na wyzdrowienie i powrót do normalnego życia. Poradnia Onkologiczna w Centrum Medycznym Tysiąclecie otacza Pacjentów kompleksową opieką propagując profilaktykę antynowotworową, diagnozując i przeprowadzając leczenie.

Najczęstsze choroby nowotworowe

Istnieje kilka rodzajów nowotworów, których występowanie jest szczególnie rozpowszechnione. Jednym z nich jest nowotwór płuc. Główne przyczyny jego powstawania to nałóg nikotynowy oraz coraz większe zanieczyszczenie powietrza, z jakim mamy do czynienia. Innym groźnym nowotworem jest rak jelita grubego. W początkowym stadium choroba ta nie daje wyraźnych objawów, przez co często Pacjenci zgłaszają się do onkologa dopiero w momencie, gdy nowotwór jest zaawansowany. Nieodpowiednia dieta, zdecydowanie zbyt szybki tryb życia oraz nałogi są z kolei najczęstszymi przyczynami nowotworu żołądka. Kobiety najczęściej zapadają na choroby nowotworowe piersi, szyjki macicy i jajnika. Należy pamiętać, że ryzyko zachorowania na nowotwory — zwłaszcza te złośliwe — wzrasta wraz z wiekiem. Do onkologa najlepiej udać się niezwłocznie po zauważeniu niepokojących objawów, ponieważ maksymalizuje to ryzyko wyleczenia.

Badania wykonywane w poradni onkologicznej

Przebieg wizyty konsultacyjnej u onkologa może mieć różny scenariusz i w głównej mierze zależy on od tego, czy Pacjent udaje się do specjalisty z własnej inicjatywy po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów, czy chce tylko uzyskać potwierdzenie rozpoznania postawionego w toku badań diagnostycznych i poznać możliwy plan leczenia. Na wizytę w gabinecie onkologicznym należy zabrać ze sobą kompletną, zgromadzoną dotychczas dokumentację medyczną. Bardzo dobrym pomysłem jest pójście do lekarza w towarzystwie zaufanej osoby, która doda otuchy, zaopiekuje się Pacjentem i skrupulatnie zanotuje wszystkie zalecenia lekarza dotyczące planowanej terapii.

Wizyta konsultacyjna rozpoczyna się od dokładnego wywiadu i analizy przedstawionej dokumentacji medycznej. Onkolog może również przeprowadzić badanie fizykalne ciała Pacjenta. Na ich podstawie lekarz podejmuje decyzje dotyczące dalszych badań i testów onkologicznych.