Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

STOMATOLOGIA
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnia Laryngologiczna Dorosłych i Dzieci


Laryngologia, a właściwie otorynolaryngologia, to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób uszu, nosa, krtani, gardła oraz innych narządów w obrębie głowy i szyi, wśród których można wymienić np. zatoki przynosowe, ślinianki, tchawicę, przełyk czy oskrzela. Poradnia laryngologiczna w Centrum Medycznym Tysiąclecie oferuje specjalistyczną opiekę Pacjentom w każdym  wieku.

Kiedy udać się do laryngologa?

Do wizyty u laryngologa powinny skłonić takie objawy jak nawracający katar, nocne chrapanie, dokuczliwe bóle głowy, nosa, uszu lub gardła. Uwagę powinny zwrócić także takie symptomy jak zawroty głowy oraz pogorszenie się zmysłów słuchu, smaku i węchu.

W przypadku dzieci często występują problemy ze słuchem. Niepokojącymi sygnałami są częste infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, brak reakcji na hałas, nieodwracanie główki w kierunku źródła dźwięku oraz gdy dziecko mimo swojego wieku nie zaczyna mówić lub posługuje się jedynie pojedynczymi wyrazami. Innymi problemami, z którymi Rodzice Maluchów zgłaszają się do naszej poradni, są zaburzenia rozwojowe pod postacią rozszczepu warg czy podniebienia, oraz zniekształceń w obrębie twarzoczaszki i dróg oddechowych. Do rzadkości nie należą też nagłe przypadki, kiedy to dziecko wkłada sobie do nosa lub ucha niewielki element (np. klocek) i wymaga natychmiastowej pomocy, która polega na usunięciu ciała obcego.

Bez względu na wymienione wyżej objawy, warto odbywać regularne kontrole u laryngologa. Pozwalają one na sprawdzenie słuchu oraz wczesne podjęcie leczenia w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek zaburzeń czy nieprawidłowości.

Najczęstsze choroby laryngologiczne

Choroby laryngologiczne występują powszechnie i dotykają wielu osób, niezależnie od wieku. Dodatkowo ze względu na współczesny tryb życia – przebywanie w nieustannym hałasie i używanie słuchawek dokanałowych może powodować ubytki słuchu. Najczęściej diagnozowanymi chorobami laryngologicznymi są ostre zapalenie zatok, przerośnięte migdałki, polipy, skrzywienia przegrody nosowej, a także przewlekłe zapalenia krtani i migdałków. Pacjenci w podeszłym wieku zgłaszają się do naszej poradni z problemem niedosłuchu.

Badania wykonywane w poradni laryngologicznej

Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z Pacjentem i dokonuje badania laryngologicznego. W zależności od dolegliwości i stanu Pacjenta niezbędne może być wykonanie dodatkowych badań i zabiegów, takich jak:

  • rynoskopia,
  • laryngoskopia pośrednia,
  • USG (węzłów chłonnych, szyi, ślinianek, zatok przynosowych, gardła i krtani),
  • wziernikowanie ucha,
  • badanie audiologiczne,
  • płukanie zatok,
  • płukanie uszu,
  • pędzlowanie gardła
 • usunięcie ciała obcego z nosa, ucha gardła.
lek. med. Karina Podlejska

Specjalista otolaryngologii

Poniedziałek: 15:30 – 18:30 

dr n.med. Piotr Wardas

Specjalista otolaryngologii

Wtorek-Środa: 15:00 – 17:00