Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

STOMATOLOGIA
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Gastroenterologiczna


Powiedzenie jesteś tym, co jesz, znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Pokarmy, które dostarczamy do organizmu, są dla niego źródłem energii i cennych substancji odżywczych. Ich wchłanianie się odbywa się w procesie trawienia zachodzącym w układzie pokarmowym. Gastroenterologia koncentruje się na badaniu czynności i leczeniu dysfunkcji związanych z funkcjonowaniem wszystkich odcinków układu pokarmowego i gruczołów trawiennych. Poradnia gastroenterologiczna w Centrum Medycznym Tysiąclecie zajmuje się udzielaniem świadczeń zdrowotnych w zakresie diagnostyki i leczenia Pacjentów z problemami gastrycznymi.

Wskazania do wizyty u gastroenterologa

Organizm daje jasne sygnały, gdy układ pokarmowy zaczyna funkcjonować niewłaściwie. Najczęściej występującym objawem jest przewlekła niestrawność i bóle brzucha. Innym powszechnie występującym symptomem jest zgaga, czyli bolesne pieczenie w przełyku, spowodowane cofaniem się soków żołądkowych. Niektórzy Pacjenci borykają się także z nawracającymi nudnościami, wymiotami czy zaparciami. Alarmującymi sygnałami, które definitywnie powinny skłonić do wizyty u gastroenterologa są problemy z wydaleniem, powiększenie się narządów, a także obecność krwi lub śluzu w stolcu.

Poza niewłaściwą dietą, częstymi przyczynami dolegliwości gastrycznych są stres niezdrowy tryb życia i czynniki genetyczne. Do gastroenterologa najlepiej udać się od razu po zaobserwowaniu niepokojących objawów, ponieważ wcześnie postawiona diagnoza i zastosowanie leczenia pomagają w skuteczniejszej walce z chorobą.

Choroby diagnozowane i leczone przez gastroenterologa

Gastrolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszelkich chorób przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelit, wątroby oraz trzustki. Pomagamy Pacjentom chorym na chorobę refluksową przełyku, chorobę wrzodową, przewlekłe stany zapalne błon śluzowych przewodu pokarmowego, celiakię, chorobę Leśniowskiego – Crohn’a, żółtaczkę mechaniczną, zapalenie trzustki czy nowotwory. W zależności od skali problemu i stopnia zaawansowania choroby, gastroenterolog dobiera odpowiednią terapię opartą na specjalnej diecie i leczeniu farmakologicznym lub kieruje Pacjenta na zabieg chirurgiczny.

Badania wykonywane w poradni gastroenterologicznej

Udając się na wizytę konsultacyjną w gabinecie gastroenterologicznym, dobrze jest zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną (np. wykonane wcześniej badania, opinię lekarza pierwszego kontaktu). Podczas pierwszej wizyty gastrolog przeprowadza wywiad, który ma dostarczyć więcej informacji na temat dolegliwości, z którymi się zmaga, okoliczności, w jakich one występują i ogólnego stanu zdrowia Pacjenta. Następnie lekarz przechodzi do wykonania badania fizykalnego, podczas którego kontroluje stopień napięcia powłok brzusznych, palpitacyjnie ocenia wielkość narządów wewnętrznych i sprawdza, czy nie występują nieprawidłowości, które mogą być przyczyną występowania zgłaszanych przez Pacjenta objawów. Aby wykluczyć najczęściej występujące patologie przewodu pokarmowego i jak najprecyzyjniej postawić diagnozę w naszym gabinecie przeprowadzamy badania i testy takie jak:

  • USG,
  • kwalifikacja do gastroskopii,
  • kwalifikacja do kolonoskopii,
  • kwalifikacja do endoultrasonografii,
  • testy w kierunku celiakii,
  • testy na nietolerancje pokarmowe.

dr n. med. Michał Żorniak

Specjalista chorób wewnętrznych (w trakcie specjalizacji z gastroenterologii)

Wtorek: 16:00 – 18:00