Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

STOMATOLOGIA
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnia Dietetyczna


Na nasze zdrowie najważniejszy wpływ mają codzienne, zwykłe wybory. Jednym z kluczowych elementów, które gwarantują człowiekowi zachowanie dobrej kondycji, jest odpowiednio zbilansowana dieta. Pełnowartościowe produkty spożywcze i posiłki bogate w witaminy oraz składniki odżywcze pomagają uniknąć wielu groźnych chorób. Postępowanie dietetyczne jest też bardzo ważnym elementem terapii w przypadku osób, u których już stwierdzono np. cukrzycę, zaburzenia pracy układu trawiennego, miażdżycę czy osteoporozę. W poradni dietetycznej działającej w Centrum Medycznym Tysiąclecie diagnozujemy potrzeby żywieniowe naszych Pacjentów, opracowujemy na ich potrzeby indywidualne jadłospisy i edukujemy w zakresie zdrowego odżywiania.

Kiedy warto zgłosić się do dietetyka?

Konsultacja dietetyczna będzie cennym doświadczeniem i skarbnicą wskazówek dotyczących odżywiania dla każdego, bez względu na stan zdrowia czy wiek. Istnieje jednak kilka szczególnych przypadków, gdy warto bliżej przyjrzeć się temu, co znajduje się na talerzu i wdrożyć do jadłospisu zmiany na lepsze. Pacjent powinien zgłosić się do gabinetu dietetyka, gdy zauważy u siebie nagły wzrost lub drastyczny spadek masy ciała. Zarówno otyłość, jak i niedowaga są bardzo groźne dla zdrowia i mogą być powodem wielu zaburzeń. Z usług dietetyka bardzo często korzystają także osoby intensywnie uprawiające sport – właściwa dieta pomaga osiągać dobre wyniki. Rady profesjonalnego żywieniowca pomagają także kobietom – zarówno tym, które chcą w czasie ciąży zachować zbilansowaną dietę, jak i tym chcącym na co dzień cieszyć się piękną figurą, zdrowymi włosami, gładką cerą i mocnymi paznokciami.

Choroby będące skutkiem nieprawidłowej diety

Najpopularniejszą chorobą, będącą skutkiem utrzymywania złych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej, jest otyłość. To choroba cywilizacyjna, która jest wyniszczająca dla organizmu i prowadzi do wystąpienia nieprawidłowości w funkcjonowaniu wielu narządów. Dodatkowo osoby otyłe są bardziej niż inne narażone na choroby układu krążenia, cukrzycę, problemy z układem oddechowym, zwyrodnienia stawów i nowotwory. Niewłaściwa dieta negatywnie wpływa także na samopoczucie Pacjenta, przez co może być bardziej narażony na wystąpienie stanów depresyjnych i zaburzenia natury psychicznej. Niektóre niedobory żywieniowe zaburzają działanie układu nerwowego i mogą doprowadzić do rozwinięcia się choroby Parkinsona i Alzheimera.

Indywidualny plan żywieniowy

Podczas konsultacji dietetycznej przeprowadzamy szczegółowy wywiad z Pacjentem i zlecamy przeprowadzenie konkretnych badań. Na podstawie wszystkich uzyskanych informacji opracowujemy na potrzeby Pacjenta indywidualny plan żywieniowy. Jest on komponowany w oparciu o takie czynniki jak upodobania żywieniowe Pacjenta, jego tryb życia, rodzaj aktywności fizycznej, jaką podejmuje, budowę ciała, specyfika chorób, na które cierpi czy stwierdzone podczas badań niedobory.
Po stworzeniu planu żywieniowego dajemy Pacjentowi wskazówki jak wdrożyć go w życie, czuwamy nad jego realizacją i całościowym procesem zmiany nawyków żywieniowych.  

mgr Magdalena Sobolewska

Dietetyk kliniczny

Wtorek: 16:00-18:00