Stomatologia
881 056 808

Medycyna Estetyczna
32 724 83 46

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

STOMATOLOGIA
881 056 808

MEDYCYNA ESTETYCZNA
32 724 83 46

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Alergologiczna


Kurz, sierść zwierząt, pyłki roślin, różne pokarmy i substancje – w zasadzie wszystko, co nas otacza, może okazać się alergenem uruchamiającym w organizmie niewłaściwą reakcję immunologiczną. Alergia może objawiać się w różny sposób, ale zawsze utrudnia codzienne funkcjonowanie osoby, która na nią cierpi, a w szczególnych przypadkach może być groźna nie tylko dla jej zdrowia, ale i życia. Nasza poradnia alergologiczna zapewnia kompleksową opiekę wszystkim, dzieciom i dorosłym, zmagającym się z różnego rodzaju nadwrażliwościami.

Popularne objawy alergii

W zależności od rodzaju alergenu działającego na organizm u chorego mogą występować różne objawy. Reakcjami najpowszechniej występującymi wskutek kontaktu z alergenem są katar, łzawienie oczu i obrzęk powiek, a także kichanie. W przypadku alergii o ostrzejszym przebiegu do tych objawów dołączają często przewlekły kaszel, duszności i trudności z oddychaniem. Atopowe zapalenie skóry, wyprysk oraz objawy pokrzywki lub obrzęku twarzy są również bardzo częstym objawem alergii oraz innych problemów zdrowotnych.

Najbardziej niebezpieczną reakcją organizmu na alergen jest wstrząs anafilaktyczny. Powoduje nagły spadek ciśnienia, skrócenie oddechu, wysypkę, dolegliwości gastryczne, a w wielu przypadkach nawet utratę przytomności. Wstrząs anafilaktyczny to reakcja ogólnoustrojowa, która może zagrażać życiu.

Badania wykonywane przez naszych alergologów

W naszym gabinecie poza konsultacjami alergologicznymi przeprowadzamy specjalistyczne badania diagnostyczne oraz leczenie – w tym alergenową immunoterapię. W celu zdiagnozowania stanu Pacjenta mamy w poradni możliwość przeprowadzenia:

   • spirometrii,
   • rhinomanometrii,
   • testów skórnych (punktowych i naskórkowych),
   • badań alergenowo swoistych IgE,
   • diagnostyki alergii na leki,
   • prób prowokacyjnych,
   • odczulania.
dr hab. n. med. Andrzej Bożek

Specjalista chorób wewnętrznych, Alergolog, Geriatra

Wtorek: 16:00 – 18:00 

Piątek: 14:00 – 18:00