Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Pielęgnacja cery trądzikowej

Bez względu na postać kliniczną trądziku oraz obraną drogę leczenia, nie możemy zapomnieć o prawidłowej i regularnej pielęgnacji skóry. O czym w szczególności należy pamiętać ? Poniżej kilka wskazówek. Zachęcamy do lektury!

Skóra trądzikowa ‒ pielęgnacja krok po kroku 

Regularna pielęgnacja skóry trądzikowej przeprowadzona z wykorzystaniem odpowiednio dobranych kosmetyków z pewnością pozytywnie wpłynie na kondycję cery i pomoże pozbyć się trądziku. Jakie czynności są w szczególności ważne?

1.   Oczyszczanie

Podstawową czynnością pielęgnacyjną jest dokładne oczyszczanie. Należy usunąć zanieczyszczenia, nadmiaru sebum (łoju) oraz makijaż. Wybór kosmetyków jest naprawdę duży ‒ w przypadku cery trądzikowej w szczególności zalecane są żele i pianki, odradza się natomiast stosowanie mydła. Prawidłowo dobrany preparat nie tylko usunie zanieczyszczenia, ale też odblokuje pory i załagodzi podrażnienia.

Znaczenie ma również ręcznik, którym wycieramy twarz ‒ ręcznikiem przeznaczonym do twarzy nie powinniśmy wycierać innych części ciała. Optymalnym rozwiązaniem jest wycieranie twarzy ręcznikiem papierowym.

2.   Tonizowanie

Krok kolejny to tonizowanie. Celem tonizowania jest wyrównanie pH skóry, usunięcie obumarłego naskórka, zwężenie porów. Osoby walczące z trądzikiem powinny więc zaopatrzyć się w tonik i regularnie go stosować.

3.   Krem

Niezbędny jest również dostosowany do cery trądzikowej krem. Odpowiednio dobrany kosmetyk zmniejszy widoczność zmian trądzikowych, załagodzi podrażnienia i przywróci skórze hydro równowagę. Najlepiej, jeśli krem będzie miał lekką, nieoleistą  konsystencję, dzięki temu po jego nałożeniu skóra nie będzie świecić się. Dobrym rozwiązaniem jest zakup dwóch rodzajów kremu ‒ jednego na noc, a drugiego na dzień. 

4.   Złuszczenie

Pielęgnacja skóry trądzikowej to również usuwanie martwych tkanek naskórka, raz na jakiś czas powinniśmy więc wykonać peeling. W przypadku trądziku stosowanie peelingów mechanicznych nie wchodzi w grę, zalecane są natomiast peelingi enzymatyczne.

5.   Maseczki

Od czasu do czasu możemy nałożyć maseczkę. Do cery trądzikowej zalecane są maseczki o właściwościach nawilżająco-ściągających.

O czym jeszcze pamiętać?

  • Skóra łojotokowa nie może być przesuszona, dlatego warto zrezygnować z preparatów zawierających w składzie alkohol.
  • Nadmierna wystawianie skóry trądzikowej na słońce również nie jest wskazane. Długotrwałe przebywanie na słońcu poskutkuje wysuszeniem skóry, zwężeniem ujść gruczołów łojowych, rogowaceniem i powstaniem krost oraz zaskórników. Jeśli więc przebywamy przez dłuższy czas na słońcu, krem z filtrem jest obowiązkowy.
  • Oprócz odpowiedniej pielęgnacji, na stan naszej skóry wpływa dieta. Osoby walczące z trądzikiem przede wszystkim powinny unikać pikantnych potraw słodyczy i słodkich napojów.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości bądź pytań z zakresu pielęgnacji skóry trądzikowej warto skorzystać z pomocy specjalisty, który udzieli szczegółowej odpowiedzi i cennych rad oraz pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki. Zapraszamy do naszej kliniki medycyny estetycznej w Katowicach!

Podsumowanie

Prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej to podstawa. Każda osoba zmagająca się z krostami, wypryskami i zaskórnikami powinna pamiętać o dokładnym oczyszczeniu skóry, tonizowaniu jej, złuszczaniu oraz o stosowaniu odpowiednio dobranych kremów. Liczą się również używanie czystych ręczników do wycierania twarzy, zdrowa dieta i unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.