Wzrok to niezwykle ważny zmysł, warto o niego dbać, a w razie dolegliwości oczu udać się do odpowiedniego specjalisty. Podczas konsultacji specjalista sprawdzi ostrość widzenia, wykryje wady wzroku i zaproponuje odpowiednią korekcję.
W wielu przypadkach wystarczająca jest wizyta u optometrysty. Kim jest optometrysta? Czym zajmują się optometryści i jakie badania wykonują? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!
Optometrysta to zawód, który może być wykonywany przez osobę, która nie ukończyła studiów medycznych, a studia podyplomowe na kierunku optometria lub studia wyższe z fizyki o specjalności optometria. Czym zajmuje się optometrysta? Już wyjaśniamy.
Optometrysta przeprowadza badania refrakcji, dobiera pomoce wzrokowe, udziela porad, a w razie potrzeby może zalecić wizytę u innego specjalisty, na przykład u okulisty. Do zadań optometrysty należą:
Czym natomiast optometrysta się nie zajmuje? Przede wszystkim omawiany dziś specjalista nie zajmuje się wykrywaniem i leczeniem chorób oka, na przykład takich, jak jaskra czy zaćma, nie przeprowadza również zabiegów chirurgicznych, nie wyjmuje ciał obcych z oczu. Diagnozą i leczeniem chorób oczu zajmuje się okulista. To właśnie do okulisty udamy się w przypadku takich dolegliwości, jak ból oczu i innych niepokojących objawów. Kolejnym, związanym z narządem i wadami wzroku specjalistą jest optyk. Optyk, na podstawie dostarczonej przez pacjenta recepty, przygotowuje okulary. Niektórzy optycy mają także uprawnienia do wykonywania badań umożliwiających dobór odpowiedniej korekcji.
Kiedy wizyta u optometrysty w szczególności jest zalecana? O konsultacji optometrycznej powinny pomyśleć osoby, które zauważyły, że aby dostrzec dany obiekt lub przedmiot, muszą podjąć dodatkowy wysiłek, na przykład mrużyć oczy. Konsultacja u optometrysty jest też wysoce zalecana pacjentom, którzy nie widzą wyraźnie, odczuwają bóle i zmęczenie oczu, jak również wszystkim osobom chcącym zmienić okulary czy potrzebującym pomocy przy doborze soczewek kontaktowych.
Jakie przyrządy optometryczne znajdziemy w gabinetach optometrystów? Tutaj przede wszystkim take, jak:
Wizyta u optometrysty, tak samo, jak i każdego innego specjalisty, rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Optometrysta z pewnością zapyta o cel wizyty, problemy ze wzrokiem, może także spytać o rodzaj wykonywanej pracy czy tryb życia. Po uzyskaniu istotnych informacji, specjalista przeprowadzi badania, zaproponuje odpowiednią korekcję, pomoże w doborze okularów lub soczewek.
Optometrysa zajmuje się diagnozowaniem i korekcją wad wzroku, przeprowadza badania, dobiera okulary oraz soczewki kontaktowe. O wizycie w gabinecie optometrycznym w szczególności pamiętać powinny osoby, które zauważyły, że dostrzeganie różnego typu przedmiotów i obiektów wymaga dodatkowego wysiłku, zmagające się z problemami w zakresie ostrości wzroku czy chcące zmienić okulary.