Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Optometrysta – kim jest? Kiedy konieczna jest konsultacja? 

Wzrok to niezwykle ważny zmysł, warto o niego dbać, a w razie dolegliwości oczu udać się do odpowiedniego specjalisty. Podczas konsultacji specjalista sprawdzi ostrość widzenia, wykryje wady wzroku i zaproponuje odpowiednią korekcję. 

W wielu przypadkach wystarczająca jest wizyta u optometrysty. Kim jest optometrysta? Czym zajmują się optometryści i jakie badania wykonują? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury! 

Optometrysta ‒ kto to? 

Optometrysta to zawód, który może być wykonywany przez osobę, która nie ukończyła studiów medycznych, a studia podyplomowe na kierunku optometria lub studia wyższe z fizyki o specjalności optometria. Czym zajmuje się optometrysta? Już wyjaśniamy.

Optometrysta przeprowadza badania refrakcji, dobiera pomoce wzrokowe, udziela porad, a w razie potrzeby może zalecić wizytę u innego specjalisty, na przykład u okulisty. Do zadań optometrysty należą: 

 • Badanie oczu ‒ optometrysta ocenia stan narządu wzroku, przeprowadza badania, sprawdza, z jakimi problemami zmaga się pacjent, diagnozuje takie wady wzroku, jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, prezbiopia (starczowzroczność).
 • Badanie funkcji wzroku ‒ za pomocą różnego typu instrumentów specjalista sprawdza ostrość wzroku, pole widzenia, funkcje dróg wzrokowych, ruch gałki ocznej, swobodę widzenia oraz ciśnienie śródgałkowe.
 • Wykrywanie  zaburzeń obuocznego  widzenia‒ kolejną z kwestii, którymi zajmuje się optometrysta, jest wykrywanie i leczenie wad widzenia obuocznego oraz zaburzeń ruchu gałki ocznej. 
 • Dobór korekcji ‒ po przeprowadzonych badaniach optometrysta może zająć się doborem korekcji. W zależności od przypadku oraz potrzeb pacjenta, mogą to być okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe bądź inne pomoce wzrokowe.  Odpowiednio dobrana korekcja zapewni dobre widzenie i poprawi codzienny  komfort.
 • Udzielanie porad ‒ optometrysta z pewnością udzieli szeregu porad dotyczących narządu wzroku i prawidłowego dbania o oczy, pomocy optycznych czy ćwiczeń wzroku.

Czym natomiast optometrysta się nie zajmuje? Przede wszystkim omawiany dziś specjalista nie zajmuje się wykrywaniem i leczeniem chorób oka, na przykład takich, jak  jaskra czy zaćma, nie przeprowadza również zabiegów chirurgicznych, nie wyjmuje ciał obcych z oczu. Diagnozą i leczeniem chorób oczu zajmuje się okulista. To właśnie do okulisty udamy się w przypadku takich dolegliwości, jak ból oczu i innych niepokojących objawów.  Kolejnym, związanym z narządem i wadami wzroku specjalistą jest optyk. Optyk, na podstawie dostarczonej przez pacjenta recepty, przygotowuje okulary. Niektórzy optycy mają także uprawnienia do wykonywania badań umożliwiających dobór odpowiedniej korekcji.

Pomoc optometrystów – kiedy jest konieczna?

Kiedy wizyta u optometrysty w szczególności jest zalecana? O konsultacji optometrycznej powinny pomyśleć osoby, które zauważyły, że aby dostrzec dany obiekt lub przedmiot, muszą podjąć dodatkowy wysiłek, na przykład mrużyć oczy. Konsultacja u optometrysty jest też wysoce zalecana pacjentom, którzy nie widzą wyraźnie, odczuwają bóle i zmęczenie oczu, jak również wszystkim osobom chcącym zmienić okulary czy potrzebującym  pomocy przy doborze soczewek kontaktowych. 

Przyrządy optometryczne

Jakie przyrządy optometryczne znajdziemy w gabinetach optometrystów? Tutaj przede wszystkim take, jak: 

 • tablice tekstowe 
 • foropter 
 • autorefraktometr
 • tonometr 
 • biomikroskop
 • oftalmometr 

Jak wygląda wizyta u optometrysty? 

Wizyta u optometrysty, tak samo, jak i każdego innego specjalisty, rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Optometrysta z pewnością zapyta o cel wizyty, problemy ze wzrokiem, może także spytać o rodzaj wykonywanej pracy czy tryb życia. Po uzyskaniu istotnych informacji, specjalista przeprowadzi badania, zaproponuje odpowiednią korekcję, pomoże w doborze okularów lub soczewek.

Podsumowanie 

Optometrysa zajmuje się diagnozowaniem i korekcją wad wzroku, przeprowadza badania, dobiera okulary oraz soczewki kontaktowe. O wizycie w gabinecie optometrycznym w szczególności pamiętać powinny osoby, które zauważyły, że dostrzeganie różnego typu przedmiotów i obiektów wymaga dodatkowego wysiłku, zmagające się z problemami w zakresie ostrości wzroku czy chcące zmienić okulary.