Łzawiące, mocno piekące oraz swędzące oczy mogą być pierwszym symptomem zapalenia spojówek. Nie da się ukryć, że dolegliwość ta jest jednym z najpopularniejszych schorzeń oczu, towarzyszy jej zwykle stan zapalny błony śluzowej oka. Co ciekawe, choroba ta może mieć wiele przyczyn, a także być objawem kilku chorób. O czym za tym świadczy zapalenie spojówek? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Spojówką nazywa się błonę śluzową, która wyściela wewnętrzną część powiek oraz zewnętrzną, przednią część gałki ocznej. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed infekcjami, a także urazami, jak również rozprowadzanie łez po powierzchni narządu wzroku. Kontakt z jakimkolwiek niekorzystnym czynnikiem, czy patogenem może wywołać niechciany stan zapalny. Niekiedy wystarczy potrzeć oko brudną dłonią, by doprowadzić do obrzęku spojówek. Narząd wzroku jest bardzo delikatny, warto zatem uważać na tego typu czynności.
Do charakterystycznych objawów zapalenia spojówek należy: pieczenie, kłucie w oku, łzawienie, a także poczucie obecności ciała obcego. Są to objawy tak zwane podmiotowe, czyli odczuwalne przez chorego. Można jeszcze wyróżnić objawy przedmiotowe, które pozwalają dokładniej określić stan choroby. Należą do nich:
Każdy człowiek w ciągu swojego życia może kilkukrotnie zmierzyć się z dolegliwością, jaką jest zapalenie spojówek. Co ciekawe, choroba ta może mieć też kilka przyczyn, warto zatem zawsze udać się do lekarza-okulisty i zróżnicować rodzaj zapalenia, by dobrać odpowiednie leki. Do najpopularniejszych typów zapaleń można zaliczyć:
Dolegliwość ta najczęściej nie jest objawem jakiejś innej choroby, choć niekiedy może być jednym z symptomów różyczki, odry infekcji katarowej, czy świnki. Co ciekawe, w niektórych wypadkach oprócz zapalenia spojówek, dochodzi również do powiększenia węzłów chłonnych przyusznych. Objawy te wskazują ewidentnie na infekcję wirusową lub zakażenie wywołane przez chlamydię.
Zapalenie spojówek jest dolegliwością, która dotyka praktycznie każdego człowieka w pewnym momencie jego życia. Charakterystycznymi objawami jest: ból, łzawienie, świąd oraz uczucie obecności ciała obcego w oku. Można wyróżnić kilka rodzajów zapalenia spojówek. Do najpopularniejszych należy wirusowe oraz bakteryjne. Dolegliwość ta może również być objawem innego schorzenia, na przykład odry, różyczki, a nawet świnki. Leczenie polega na zastosowaniu środków miejscowych.