Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Okulistyka


Wzrok jest najważniejszym zmysłem, jakim dysponuje człowiek. Oczy dostarczają do mózgu większość informacji dotyczących otoczenia i to dzięki nim możemy w odpowiedni sposób postrzegać i interpretować otaczającą rzeczywistość. Odróżnianie światła od ciemności, rozpoznawanie kształtów i barw, czy ocenianie odległości oraz położenia obiektów – to tylko niewielka próbka tego, co umożliwia zmysł widzenia. Niestety, często prawidłowe widzenie uniemożliwiają wady wzroku i rozmaite choroby oczu. Nasza poradnia okulistyczna to miejsce, gdzie każdy Pacjent może poddać się szczegółowym badaniom wzroku i liczyć na specjalistyczną pomoc lekarza w zakresie doboru szkieł okularowych, diagnostyki i leczenia chorób oczu.

Kiedy udać się do okulisty?

Choroby oczu często rozwijają się powoli i niepostrzeżenie. Pacjenci na wizytę u okulisty decydują się zbyt późno i trafiają do gabinetu dopiero wtedy, gdy kłopoty ze wzrokiem utrudniają im codzienne, normalne funkcjonowanie. Tymczasem do specjalisty należy się zgłosić niezwłocznie po zaobserwowaniu objawów takich jak nieostre widzenie, zawężenie jego pola czy ból oczu. Sygnałami alarmującymi powinny być też mrużenie oczu, nawracające zapalenie spojówek, silne bóle głowy czy też częste mruganie.  Oczywiście w utrzymaniu wzroku w dobrej kondycji sprzyjają także systematyczne, coroczne wizyty kontrolne, podczas których okulista ocenia możliwości Pacjenta w zakresie widzenia i może wykluczyć wszelkie ewentualne nieprawidłowości.

Najczęściej występujące choroby oczu

Największą grupę Pacjentów zgłaszających się do poradni okulistycznej stanowią osoby borykające się z wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy astygmatyzm. Pacjenci w zaawansowanym wieku często cierpią także na starczowzroczność, spowodowaną zmniejszeniem lub utratą zdolności akomodacji oka. Choroby oczu mogą dotyczyć powiek, spojówek, gałek ocznych, a także nerwu wzrokowego. Wśród najczęściej występujących schorzeń można wymienić stany zapalne rogówki, tęczówki, twardówki, naczyniówki i nerwu wzrokowego, zespół suchego oka, retinopatię cukrzycową, zwyrodnienie plamki żółtej, odwarstwienie siatkówki, retinopatie, zaćmę, jaskrę i nowotwory.

Badania wykonywane w poradni okulistycznej

Podczas wizyty w naszym gabinecie okulistycznym lekarze wykonują szereg szczegółowych badań takich jak:

  • komputerowe badanie wzroku
  • badanie pola widzenia (perymetria),
  • pomiar ciśnienia w gałce ocznej,
  • badanie przedniego odcinka oka,
  • badanie dna oka,
  • optyczną koherentną tomografię komputerową oka (OCT).

Optyczna Koherentna Tomografia, to nowoczesna i nieinwazyjna metoda, za pomocą której można badać siatkówkę i nerw wzrokowy. Ta metoda diagnostyczna jest szybka i bezpieczna dla Pacjenta, a ponadto umożliwia przeprowadzenie badania nawet przy wąskiej źrenicy. Dzięki OCT można uzyskać dokładny obraz przekroju oka, który umożliwia tak precyzyjną ocenę tkanek, jak badanie mikroskopowe. Optyczna Koherentna Tomografia pozwala na wykrywanie jaskry, a także groźnych chorób dotykających plamkę żółtą oka i siatkówkę. W naszym gabinecie do wykonywania badania OCT wykorzytujemy nowoczesne urządzenie RTVue-100, które umożliwia dokonanie oceny komórek zwojowych i jako jedyne na świecie posiada certyfikat Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) dla normatywnej bazy danych.

Poradnia okulistycza w Centrum Medycznym Tysiąclecie świadczy usługi zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i komercyjnie. Takie rozwiązanie zapewnia naszym Pacjentom łatwy dostęp do opieki okulistycznej na najwyższym poziomie.

lek. Małgorzata Pączek

Specjalista chorób oczu

Poniedziałek: 8:30-13:00

Wtorek: 14:00-18:00 (wizyty prywatne)

Środa: 8:30-14:00

Czwartek: 14:00-18:00