Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Kwas hialuronowy ‒ czym jest? Jak wyglądają zabiegi?

Czym dokładnie jest kwas hialuronowy? Jak przebiegają zabiegi z jego wykorzystaniem i jakich efektów można się spodziewać? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy ‒ HA, to polisacharyd, substancja, która naturalnie występuje w organizmie każdego z nas ‒ największa ilość kwasu znajduje się w skórze. HA odpowiedzialny jest za utrzymanie protein strukturalnych, czyli kolagenu i elastyny, dzięki którym skóra jest gładka i jędrna oraz wiąże cząsteczki wody, zapewniając odpowiedni poziom nawilżenia.

Niestety wraz z upływem czasu, ilość kwasu hialuronowego maleje, co skutkuje utratą elastyczności skóry, zmarszczkami, utratą objętości ust i policzków, mniejszymi zdolnościami regeneracyjnymi. Ilość kwasu zaczyna zmniejszać się już po 25 roku życia, a gwałtownie spada po 40. Niedobory kwasu możemy uzupełnić w gabinetach medycyny estetycznej.

W medycynie estetycznej wykorzystywane są dwa rodzaje kwasu hialuronowego, są to kwas usieciowany i nieusieciowany.

 • Kwas hialuronowy nieusieciowany ‒ kwas hialuronowy usieciowany stosowany jest w medycynie estetycznej w celu nawilżenia skóry.
 • Kwas hialuronowy usieciowany ‒ to wypełniacz, dzięki któremu można wygładzić zmarszczki i wymodelować usta.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Wiele osób, zarówno w celach profilaktycznych, jak również z potrzeby redukcji oznak starzenia, decyduje się na zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Prawidłowo przeprowadzone terapie umożliwiają:

 • wygładzenie bruzd nosowo-wargowych
 • likwidację zmarszczek wokół oczu
 • modelowanie twarzy
 • korekcję blizn
 • redukcję cieni pod oczami
 • usunięcie zmarszczek marionetkowych
 • usunięcie poziomych i pionowych zmarszczek na czole
 • modelowanie ust
 • korektę kształtu nosa

Zabiegi z kwasem hialuronowym

Jak przebiegają zabiegi z kwasem hialuronowym? W zależności od obszaru zabiegowego cała procedura trwa od 30 do 90 minut. Pierwszy etap to nałożenie kremu z preparatem znieczulającym. Krok drugi to wstrzyknięcie za pomocą bardzo cienkiej igły lub kaniuli kwasu w miejsce, które potrzebuje odnowy ‒ kwas ma postać przezroczystego, półpłynnego żelu.

Zabieg, o ile jest wykonywany w specjalistycznej klinice medycyny estetycznej i z wykorzystaniem certyfikowanych preparatów, jest bezpieczny.

Efekty zabiegu? Nawilżona, gładka, elastyczna, wyglądająca młodziej i piękniej twarz i spowolnienie procesów starzenia.

Powiększanie i modelowanie ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest również do modelowania ust ‒ umożliwia korekcję asymetrii i poprawę ich kształtu. Na zabieg z wykorzystaniem omawianej substancji decydują się osoby z wąską czerwienią wargową, jak również takie, które mają pełne usta.

Procedura rozpoczyna się od znieczulenia ust. Krok drugi to wstrzyknięcie preparatu w głąb naskórka. Wykorzystywane są różne techniki wstrzykiwania kwasu.

Efekty zabiegu? Widoczna poprawa kształtu i kolorytu ust oraz poziomu ich  nawilżenia

Kwas hialuronowy w  kosmetykach

Kwas hialuronowy jest też składnikiem wielu kosmetyków, przede wszystkim kremów do twarzy, kremów pod oczy oraz serum. Takie kosmetyki sprawiają, że skóra jest bardziej elastyczna, delikatnie wygładzają zmarszczki, nawilżą skórę i zapobiegają jej odwodnieniu.

Kwas hialuronowy znajduje się również w kosmetykach do włosów, nawilża on suche końcówki, wygładza włosy i sprawia, że wyglądają zdrowo i są pełne blasku.

Podsumowanie

Kwas hialuronowy to niezwykle cenna substancja, która naturalnie występuje w naszym organizmie i odpowiada za elastyczność oraz prawidłowe nawilżenie skóry. Niestety, z czasem ilość kwasu hialuronowego spada, skóra traci swą elastyczność, maleje poziom nawilżenia, a na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki. Kwas hialuronowy możemy uzupełnić dzięki kosmetykom zawierającym w składzie ów eliksir młodości oraz zabiegom medycyny estetycznej.

Na zabieg z kwasem hialuronowym zapraszamy do naszej kliniki medycyny estetycznej w Katowicach.