Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Endodoncja – leczenie kanałowe

Z leczeniem kanałowym, inaczej endodontycznym do czynienia miało wielu z nas. Jak przebiega tego typu leczenie i kiedy jest konieczne? Poniżej najistotniejsze informacje. Zapraszamy do lektury!

Czy jest endodoncja?

Endodoncja to gałąź stomatologii zachowawczej, koncentrująca się na rozpoznawaniu i leczeniu chorób żywej tkanki zęba — miazgi oraz tkanek około wierzchołkowych. Interwencja endodonty daje szansę na wyleczenie chorego zęba i sprawia, że jego usunięcie nie jest konieczne. Co więcej, endodoncja umożliwia też rekonstrukcję utraconych tkanek.

Kiedy leczenie endodontyczne jest konieczne?

Kiedy rozpoczęcie leczenia endodontycznego, inaczej kanałowego jest konieczne?

 • W przypadku, gdy zniszczenie próchnicowe zęba jest na tyle duże, że miazga zębowa uległa infekcji i rozwija się jej zapalenie.
 • Gdy miazga ulega martwicy.
 • W przypadku urazów, w wyniku których doszło do odsłonięcia miazgi zęba.

Nie należy lekceważyć nawet najmniejszego stanu zapalnego, ponieważ przechodzi on w postać przewlekłą i doprowadza do powstania zmiany w tkankach około wierzchołkowych, jednocześnie stając się zębopochodnym ogniskiem zakażenia.

Co w sytuacji, gdy przeprowadzenie leczenie endodontycznego nie będzie w jakiś przyczyn możliwe? W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest usunięcie zęba. Z perspektywy czasu zabieg ten niesie ze sobą kilka problemów. Powstała w uzębieniu luka wymaga uzupełnienia przy użyciu implantu lub mostu protetycznego, a taki zabieg generuje dużo większe koszty niż prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne.

Jak przebiega leczenie endodontyczne?

W gabinecie endodontycznym w Centrum Medycznym Tysiąclecie zapewniamy Pacjentom najwyższy standard opieki, a do przeprowadzania leczenia kanałowego wykorzystujemy nowoczesny sprzęt stomatologiczny. Jak przebiega leczenie kanałowe w naszej klinice?

Stosujemy znieczulenie komputerowe The Wand. Pacjentom, którzy odczuwają silny lęk przed leczeniem dodatkowo możemy zaproponować sedację wziewną z użyciem podtlenku azotu czyli tzw. gazu rozweselającego. Rutynowo do leczenia endodontycznego używamy mikroskopu, który poszerza pole widzenia, pozwala uwidocznić skomplikowaną anatomię oraz trudno dostępne kanały dodatkowe w korzeniu zęba, które często są przyczyną utrzymujących się dolegliwości bólowych.

Przebieg leczenia kanałowego możemy podzielić na kilka etapów:

 1. Otwarcie korony zęba
 2. Założenie koferdamu, który pozwala wyizolować leczony ząb, jednocześnie chroniąc błonę śluzową jamy ustnej.
 3.  Opracowanie kanałów przy użyciu odpowiednich narzędzi.
 4. Dezynfekcja systemu kanałowego gwarantująca likwidację bakterii nawet w niedostępnych dla narzędzi miejscach.
 5. Osuszenie i szczelne wypełnienie kanałów ciepłą gutaperką.

Leczenie poprzedzone jest rentgenodiagnostyką 2D i 3D.

Leczenie reendodontyczne

W zależności od potrzeb naszym gabinecie wykonujemy również zabiegi reendo, czyli powtórnego leczenia kanałowego.

Kiedy należy zdecydować się na powtórne leczenie kanałowe?

 • w przypadku nieprawidłowo przeprowadzonego pierwotnego leczenia kanałowego
 • gdy w kanale widoczne jest złamane narzędzie
 • gdy w kanałach pozostawiona jest martwa miazga
 • w przypadku zmian około wierzchołkowych

Podsumowanie

Prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne jest ostatnią deską ratunku dla chorego zęba.Takie leczenie przebiega kilkuetapowo, są to otwarcie korony zęba, założenie koferdamu, opracowanie kanałów, dezynfekcja systemu kanałowego, osuszenie kanałów ciepłą gutaperką. Wszystkich pacjentów uczulamy, że brak nawet jednego zęba jest ogromną stratą ‒ warto więc pamiętać o regularnych wizytach w gabinetach stomatologicznych i każdego dnia dbać o swój uśmiech.