W dobie cyfryzacji coraz więcej osób spędza dużo czasu przy komputerze. Nie sposób jednak tego uniknąć, ponieważ powstaje coraz więcej zawodów związanych z typową pracą za biurkiem, przy laptopie. Niestety, ale długotrwała praca przy komputerze wpływa negatywnie na wzrok. W jaki sposób można zatem przeciwdziałać pogłębianiu się wady wzroku?
Udowodniono, że monitor emituje kilka rodzajów promieniowania. Szczególnie niebezpieczne jest tak zwane promieniowanie IR podczerwone, a także niskoczęstotliwościowe VFL i ELF. Oba przyczyniają się do znacznego pogłębienie się wady wzroku – przede wszystkim krótkowzroczności.
Co więcej, wszystkie monitory komputerowe emitują również szkodliwe, niebieskie światło, które może przede wszystkim rozregulować rytm dobowy. Zaburza ono wydzielanie melatoniny w organizmie, może nawet uszkodzić siatkówkę. Osoby spędzające czas do późnych godzin nocnych przed monitorem często skarżą się na ból oczu, a także suchość gałek.
Sporo mówi się o tym, że zbyt długie, intensywne użytkowanie komputerów, nawet smartfonów, czy tabletów niszczy wzrok, natomiast niewiele wspomina się o przyczynach. Tak naprawdę to długotrwały i wzmożony wysiłek akomodacyjny jest jedną z głównych przyczyn rozwoju krótkowzroczności.
Soczewka znajdująca się w oku ma zdolności akomodacji. Podczas patrzenia w dal mięsień rzęskowy oka rozluźnia się, natomiast podczas spoglądania z bliska jest on napięty. W momencie intensywnego wpatrywania się w ekran, oko nie jest w stanie dostosować się do idealnego patrzenia w dal. Można odnieść wrażenie, że po oderwaniu wzroku od monitora nie można w pełni złapać tak zwanej ostrości. Co więcej, podczas wpatrywania się w monitor, człowiek dużo rzadziej mruga, a co za tym idzie, oko przesusza się. Często doprowadza to do choroby zespołu suchego oka.
Mobilność sprzętu elektronicznego pozwala na to, by korzystać z niego w zasadzie w każdych warunkach. Mimo wszystko warto zapewnić sobie podstawową ergonomię pracy. Przepisy BHP uściślają fakt, w jaki sposób powinno wyglądać użytkowanie komputera lub laptopa, aby zminimalizować negatywny wpływ, m.in. oddziaływania światła ekranu na wzrok. Na co zwrócić zatem uwagę?
Praca przy komputerze może negatywnie wpływać na wzrok, a nawet go pogarszać. Monitory emitują szkodliwe światło podczerwone IR, które może nawet doprowadzić do uszkodzenia siatkówki. Zbyt długie wpatrywanie się w ekran zaburza także naturalną akomodację oka, co może doprowadzić do pogłębiania się krótkowzroczności. Warto zatem zadbać o ergonomię pracy i robić, m.in. krótkie, kilkuminutowe przerwy, mniej więcej po godzinie pracy. Dzięki temu wzrok nie będzie aż tak narażony na negatywne działanie emitowanego światła przez monitor.