Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Czym zajmuje się kardiolog? Jakie choroby leczy?

Nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia rytmu serca to problemy, z którymi zmaga się wielu pacjentów w różnym wieku, w tym także osoby młode. W takich sytuacjach konieczna jest pomoc kardiologa. Kim jest kardiolog? Jakie choroby leczy? Jakie badania wykonuje? Poniżej garść informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury.

Kardiolog ‒ czym się zajmuje?

Kardiolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem chorób układ sercowo-naczyniowego. Wspomniany specjalista rozpoznaje wrodzone i nabyte wady serca, przeprowadza inwazyjne i nieinwazyjne badania, kwalifikuje pacjentów do zabiegów chirurgicznych.

Kardiologię dzielimy na specjalności, są to:

kardiologia nieinwazyjna ‒ skoncentrowana na leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego bez ingerowania w struktury organizmu,
kardiologia inwazyjna ‒ leczenie w oparciu o stosowanie cewnika naczyniowego,
kardiologia dziecięca ‒ dziedzina zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób serca u dzieci oraz młodzieży,
kardiochirurgia ‒ leczenie operacyjne serca i naczyń krwionośnych.

Kardiolog ‒ jakie choroby leczy?

Co leczy kardiolog? Tutaj przede wszystkim wymienić możemy takie choroby, jak:

● zawał serca
● miażdżyca
● zapalenie mięśnia sercowego
● nadciśnienie tętnicze
● problemy z zastawkami
● nabyte i wrodzone wady serca

Kiedy iść do kardiologa?

O konsultacji kardiologicznej poważnie powinny pomyśleć osoby, które zmagają się z takim dolegliwościami, jak:

● ból lub dyskomfort w klatce piersiowej
● kołatanie serca
● zawroty głowy i duszności
● omdlenia i zasłabnięcia.

Wizyta u kardiologa – jak wygląda?

Wizyta w gabinecie kardiologicznym rozpoczyna się od wywiadu medycznego. Specjalista pyta o dolegliwości, z jakimi zmaga się pacjent, przebyte choroby, a także o styl życia czy przebyte choroby. Następnie lekarz osłuchuje chorego i przeprowadza pomiar ciśnienia tętniczego krwi. W celu postawienia diagnozy i opracowania drogi leczenia, specjalista może zalecić wykonanie dodatkowych badań, na przykład takich, jak:

● holter EKG
● EKG
● holter ciśnieniowy,
● rezonans magnetyczny MRI
● echokardiograficzna próba obciążeniowa
● radioizotopowe badanie SPECT

Po wykonaniu badań i analizie wyników lekarz omawia drogę leczenia. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby leczenie wyglądało będzie w inny sposób. Zalecone mogą być zmiana stylu życia, przyjmowanie leków, a także wszczepienie by-passów, wszczep rozrusznika serca, wymiana zastawki serca rotablacja czy ablacja RF.

Podsumowanie

Kardiolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem układu sercowo-naczyniowego. Wspomniany specjalista zapewnia między innymi pomoc w przypadku zapalenia mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego, problemów z zastawkami, nabytych i wrodzonych wad serca. O konsultacji u kardiologa powinny przede wszystkim pomyśleć osoby odczuwające ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, kołatanie serca, zawroty głowy i duszności.