Nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia rytmu serca to problemy, z którymi zmaga się wielu pacjentów w różnym wieku, w tym także osoby młode. W takich sytuacjach konieczna jest pomoc kardiologa. Kim jest kardiolog? Jakie choroby leczy? Jakie badania wykonuje? Poniżej garść informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury.
Kardiolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem chorób układ sercowo-naczyniowego. Wspomniany specjalista rozpoznaje wrodzone i nabyte wady serca, przeprowadza inwazyjne i nieinwazyjne badania, kwalifikuje pacjentów do zabiegów chirurgicznych.
Kardiologię dzielimy na specjalności, są to:
● kardiologia nieinwazyjna ‒ skoncentrowana na leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego bez ingerowania w struktury organizmu,
● kardiologia inwazyjna ‒ leczenie w oparciu o stosowanie cewnika naczyniowego,
● kardiologia dziecięca ‒ dziedzina zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób serca u dzieci oraz młodzieży,
● kardiochirurgia ‒ leczenie operacyjne serca i naczyń krwionośnych.
Co leczy kardiolog? Tutaj przede wszystkim wymienić możemy takie choroby, jak:
● zawał serca
● miażdżyca
● zapalenie mięśnia sercowego
● nadciśnienie tętnicze
● problemy z zastawkami
● nabyte i wrodzone wady serca
O konsultacji kardiologicznej poważnie powinny pomyśleć osoby, które zmagają się z takim dolegliwościami, jak:
● ból lub dyskomfort w klatce piersiowej
● kołatanie serca
● zawroty głowy i duszności
● omdlenia i zasłabnięcia.
Wizyta w gabinecie kardiologicznym rozpoczyna się od wywiadu medycznego. Specjalista pyta o dolegliwości, z jakimi zmaga się pacjent, przebyte choroby, a także o styl życia czy przebyte choroby. Następnie lekarz osłuchuje chorego i przeprowadza pomiar ciśnienia tętniczego krwi. W celu postawienia diagnozy i opracowania drogi leczenia, specjalista może zalecić wykonanie dodatkowych badań, na przykład takich, jak:
● holter EKG
● EKG
● holter ciśnieniowy,
● rezonans magnetyczny MRI
● echokardiograficzna próba obciążeniowa
● radioizotopowe badanie SPECT
Po wykonaniu badań i analizie wyników lekarz omawia drogę leczenia. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby leczenie wyglądało będzie w inny sposób. Zalecone mogą być zmiana stylu życia, przyjmowanie leków, a także wszczepienie by-passów, wszczep rozrusznika serca, wymiana zastawki serca rotablacja czy ablacja RF.
Kardiolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem układu sercowo-naczyniowego. Wspomniany specjalista zapewnia między innymi pomoc w przypadku zapalenia mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego, problemów z zastawkami, nabytych i wrodzonych wad serca. O konsultacji u kardiologa powinny przede wszystkim pomyśleć osoby odczuwające ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, kołatanie serca, zawroty głowy i duszności.