Stomatologia
881 056 808

NASZA LOKALIZACJA
Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Czy „szóstki” to zęby stałe?

Czy zęby szóstki u dzieci są na tyle ważne, że warto im poświęcić osobne zagadnienie?
Otóż tak. Wielu rodziców błędnie myśli , że szóstki to zęby mleczne, a tak niestety nie jest.
Sześć to pierwsze zęby stałe u Twojego dziecka i dlatego, gdy tylko się pojawią, należy zwrócić na nie szczególną uwagę. W końcu będą towarzyszyć dziecku przez całe jego życie.

Wyrzynanie szóstek – objawy

Większość objawów związana z wyrzynaniem się szóstek jest tożsama z dolegliwościami, które obserwowaliśmy u maluszka ząbkującego. Utrata apetytu, biegunka , zwiększone wydzielanie śliny czy w tym przypadku wysoka temperatura nie powinny dziwić. Niestety w sytuacji gdzie zęby szóstki wyrastają musimy być jeszcze bardziej cierpliwi. Trzonowce i wszystkie zęby stałe są zwykle znacznie większe niż ich mleczne wersje , więc ich wyrzynanie może być niezwykle bolesne dla dziecka.

Kiedy pojawiają się szóstki, związany z nimi ból dotyka nie tylko samych dziąseł, ale może promieniować wzdłuż nerwów do policzków i uszu. Ze względu na fakt, że zęby szóstek u dzieci pojawiają się mniej więcej jednocześnie z wypadaniem zębów mlecznych , Twoje dziecko może odczuwać dodatkowy dyskomfort.

Dlaczego zęby szóstki są tak ważne?

Kiedy ta szóstka rośnie, niektórzy rodzice mogą zakładać, że pojawi się kolejny ząb dziecka , który i tak wypadnie prędzej czy później. Założenie to jest bardzo szkodliwe, bo zęby szóstki są zębami stałymi i jako takie, będą towarzyszyć dziecku całe życie. A raczej powinny i to jak najdłużej. Czemu? Ponieważ przedwczesna utrata zęba znacznie pogarsza komfort życia, może powodować wady zgryzu i wiąże się z bardzo wysokimi kosztami leczenia ortodontycznego oraz w przypadkach, gdy ktoś chce wypełnić ubytek implantem lub proteza dentystyczna.

Możesz pomyśleć sobie, że utrata szóstki u dziecka jest czymś mało prawdopodobnym. Cóż, niestety się mylisz. Szóstki, w ze względu na ich położenie prawie przy łukach zębowych , to zęby, które są trudno dostępne i trudne do czyszczenia. Otaczające je resztki jedzenia , które nie są eliminowane podczas mycia zębów, mogą znacznie przyspieszyć rozwój Zaawansowana próchnica czasami kończy się leczeniem kanałowym, a czasami nawet koniecznością ekstrakcji zęba.
Należy dodać, że według statystyk to szóstki zębów są obszarem zmian próchnicowych najbardziej narażonym.