Echo serca, inaczej echokardiografia lub EKG to badanie, które umożliwia ocenę funkcjonowania jam oraz zastawek serca. Jak dokładnie przebiega takie badanie i co warto wiedzieć na jego temat? Zachęcamy do lektury!
EKG serca – podstawowe informacje
Echo serca to badanie ultrasonograficzne mięśnia sercowego. Podczas badania wykorzystywane są niesłyszalne dla człowieka ultradźwięki, które powstają w funkcjonującej jako nadajnik i odbiornik głowicy aparatu ultrasonograficznego. Fale odbijają się od badanych struktur i dają obraz – echo, widoczne na monitorze urządzenia. Uzyskany obraz można wydrukować bądź odtworzyć w formie wideo.
Echokardiografia jest badaniem nieinwazyjnym, które można wielokrotnie powtarzać. Dzięki badaniu specjalista uzyskuje informacje na temat kurczliwości i relaksacji serca, pracy zastawek, przepływu krwi w naczyniach wieńcowych oraz w największych naczyniach krwionośnych ‒ wszystko to umożliwia wykrycie wad serca, postawienie diagnozy i opracowanie planu leczenia.
Wskazaniami do badania są między innymi bóle w klatce piersiowej, szmery, zaburzenia rytmu serca, a także choroby takie, jak zapalenie mięśnia sercowego, choroba zakrzepowa, zapalenie wsierdzia czy przebyte zawały.
Echokardiografia – przygotowanie do badania
Badanie przeprowadzane jest przez kardiologa lub przez lekarza ultrasonografistę, konkretne czynności, o których pacjent musi pamiętać przed badaniem uzależnione są od metody przeprowadzania EKG.
- Echokardiografia obciążeniowa wymaga od pacjenta przyjęcia odpowiednich leków.
- Echokardiografia przezprzełykowa ‒ w przypadku takiego badania pacjent musi być na czczo, minimum 4-6 godzin po ostatnim posiłku oraz dostarczyć badania EKG i RTG klatki piersiowej.
- Echokardiografia przezklatkowa nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania.
Echo serca krok po kroku
Klasyczne badanie przezklatkowe trwa około 15-20 minut i jest bezbolesne.
pacjent kładzie się na lewym boku, lewą rękę trzyma pod głową
prawa ręka powinna być ułożona wzdłuż tułowia
specjalista nakłada na głowicę urządzenia specjalny żel
lekarz, lekko dociskając, przesuwa głowicę urządzenia po klatce piersiowej pacjenta
Badanie EKG przezprzełykowe przebiega nieco inaczej:
specjalista, w celu wyeliminowania wymiotów znieczula gardło pacjenta
w przypadku osób, które źle znoszą badanie podawany jest również środek uspokajający
do gardła pacjenta wprowadzana jest sonda, którą można dotrzeć do okolic mięśnia sercowego
Inne metody badanie EKG serca to:
- Echo serca z kontrastem ‒ take badanie przeprowadzone jest, gdy zachodzi konieczność wykrycia wad serca. Pacjentowi dożylnie podaje się środek cieniujący.
- Echo serca z obciążeniem ‒ podaje się leki przyspieszające bicie serca, pacjent może być również poproszony o wykonanie ćwiczeń lub przeprowadzana jest stymulacja elektryczna.
Podsumowanie
EKG serca to badanie umożliwiające kontrolę pracy serca oraz wykrycie różnego typu zaburzeń. BW zależności od przypadku badanie przeprowadzane jest metodą przezklatkową, przezprzełykową, z kontrastem lub z obciążeniem. Badanie trwa około 15-20 minut.
Badanie echo serce możesz wykonać u kardiologa, serdecznie zapraszamy!