Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Urolog - lekarz nie tylko dla mężczyzny

W tym miesiącu wachlarz usług oferowanych przez Centrum Medyczne Tysiąclecie w Katowicach poszerzył się o nową dyscyplinę: urologię. Z tego wpisu dowiecie się, jakimi głównymi problemami zdrowotnymi zajmuje się w swojej pracy urolog, a także dlaczego częste identyfikowanie tego specjalisty jako lekarza od typowo męskich problemów zdrowotnych jest nie do końca zgodne z prawdą.

Przez lata w świadomości społecznej utarło się przekonanie, że urolog to swego rodzaju męski odpowiednik ginekologa. Po części dlatego, że w końcu to właśnie ten lekarz zajmuje się dolegliwościami i chorobami związanymi z męskim układem płciowym. W rzeczywistości jednak urolog w równym stopniu zajmuje się wszystkim, co związane z układem moczowym, bez różnicy, jakiej płci jest dany pacjent.

Męskie problemy

Schorzenia związane z męskim układem rozrodczym mogą objawiać się zróżnicowanymi dolegliwościami, dając rozmaite objawy. Począwszy od problemów z oddawaniem moczu, poprzez uczuciu bólu i dyskomfortu, na poważniejszych stanach wymagających interwencji chirurgicznej skończywszy.

Z jakimi typowo męskimi dolegliwościami urolodzy stykają się w swojej pracy najczęściej?

  • Łagodny rozrost prostaty (stercza). Przypadłość wiąże się z naturalnym procesem starzenia i zachodzącymi zmianami hormonalnymi. Do głównych objawów należą: częstomocz, trudności w rozpoczęciu oddawania moczu, słaby strumień moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza. Leczenie problemu najczęściej obejmuje farmakoterapię, zabiegi minimalnie inwazyjne, a w bardziej zaawansowanych przypadkach – zabiegi chirurgiczne.
  • Rak prostaty. Wpływ na występowanie choroby mogą mieć m.in. czynniki genetyczne, a także dieta i wiek pacjenta. Do głównych objawów choroby zalicza się trudności w oddawaniu moczu, krew w moczu, a także ból w miednicy, biodrach lub plecach. Choroba może być leczona różnymi metodami, począwszy od hormonoterapii, poprzez radioterapię, na leczeniu chirurgicznym skończywszy.
  • Zaburzenia erekcji. Według klasyfikacji medycznej o problemach z erekcją mówi się wtedy, kiedy przez okres 6 miesięcy, we wszystkich (lub prawie wszystkich) próbach stosunku seksualnego występuje któryś z trzech objawów: 1) trudności uzyskania erekcji podczas aktywności seksualnej, 2) trudności utrzymania wzwodu do ukończenia aktywności seksualnej, 3) wyraźne osłabienie sztywności podczas erekcji. Potencjalne przyczyny występowania problemu obejmują m.in. czynniki metaboliczne, hormonalne, psychogenne czy niezdrowy styl życia. Leczenie w tym przypadku musi być dostosowane do podłoża problemu w danym przypadku. Zazwyczaj jednak sprowadza się do połączenia eliminacji czynników ryzyka (palenie papierosów, mała aktywność fizyczna, niedobór snu, przewlekły stres i zmęczenie), psychoterapii oraz leczenia farmakologicznego. Poza leczeniem objawowym problemów ze wzwodem, podstawą jest leczenie chorób powodujących zaburzenia erekcji np. zaburzeń hormonalnych.

Problemy wspólne

Lista chorób i dolegliwości urologicznych wspólnych dla obojga płci, jest bardzo długa i zróżnicowana. Poniżej omawiamy kilka najczęstszych problemów, jakie mogą przytrafić się pacjentowi – bez względu na płeć.

  • Kamienie nerkowe. Jest to choroba spowodowana czynnikami, takimi jak odwodnienie, dieta bogata w białko, sód i cukry, a także niektóre choroby metaboliczne. Główne objawy tej przypadłości to silny, ostry i nagły ból (w zależności od umiejscowienia kamieni, może być odczuwany w części lędźwiowej pleców lub w podbrzuszu). Inne mogące występować objawy to: bladość skóry, zimny pot, nudności i wymioty, a także silne parcie na pęcherz. Na szczęście w większości przypadków kamienie nerkowe usuwa się wraz z moczem, a specjalistyczne leczenie nie jest wymagane. Często wystarczają jedynie leki przeciwbólowe i picie dużej ilości wody oraz ziół, dzięki czemu częściej oddaje się mocz, a kamień szybciej się przesuwa. Do operacyjnego rozbijania kamieni nerkowych kwalifikują się pacjenci, u których dolegliwości z nimi związane są bardzo nasilone.
  • Zakażenia układu moczowego. Jest efektem dostania się bakterii do układu moczowego lub osłabienia układu odpornościowego. Charakteryzują się bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu, częstomoczem, uczuciem parcia na pęcherz, a także mętnym lub krwistym moczem. Leczenie problemu polega na zażywaniu wybranych leków bez recepty, bądź też stosowaniu antybiotykoterapii.
  • Nietrzymanie moczu. Jest dolegliwością polegającą na bezwiednym wypływaniu moczu z pęcherza moczowego przez cewkę. Wśród głównych przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie problemu wymienia się przebyte ciąże i porody siłami natury, nadwagę lub otyłość, predyspozycje genetyczne i zaawansowany wiek. Wachlarz metod możliwej walki z problemem jest bardzo szeroki, zależny od płci pacjenta i przyczyny dolegliwości. Mogą być to zarówno metody zachowawcze, jak i operacyjne.

Lista możliwych dolegliwości urologicznych jest tak naprawdę znacznie dłuższa. Urolog Centrum Medycznego Tysiąclecie w atmosferze wzajemnego szacunku i zaufania przeprowadzi szczegółowy wywiad, zdiagnozuje problem, wykona niezbędne badania, a następnie wskaże dalszą ścieżkę postępowania.

Spis treści artykułu