Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Poradnie specjalistyczne
Lekarz rodzinny

Stomatologia

Badanie OCT‒ co to jest?

badanie oct

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia, to nowoczesna, specjalistyczna metoda badania siatkówki i nerwu wzrokowego. OCT umożliwia niezwykle dokładne obrazowanie struktury oka, a co za tym idzie, wykrycie wszelkich zmian patologicznych.

Czym dokładnie jest badanie OCT, jak przebiega i kiedy w szczególności należy je wykonać? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Czym jest badanie OCT?

OCT, optyczna koherentna tomografia, jest precyzyjnym badaniem struktur oka. Wykorzystywana tutaj technika obrazowania zapewnia bardzo wysoką rozdzielczość obrazu, dzięki czemu można przeprowadzić precyzyjną ocenę tkanek ‒ precyzyjność OCT jest porównywalna do badania mikroskopowego.

Badanie umożliwia kontrolę stanu przedniej i tylnej części gałki ocznej, między innymi rogówki, plamki, nerwu wzrokowego, siatkówki czy kąta przesączania. OCT dostarcza także informacji na temat grubości włókien nerwowych, stanu naczyń krwionośnych czy stanu nerwu wzrokowego. Przeprowadzanie omawianego badania umożliwia diagnostykę i monitorowanie chorób siatkówki, określenie stopnia zaawansowania chorób oraz kontrolę skuteczności prowadzonego leczenia.

Jak przebiega badanie OCT?

Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne, trwa kilka minut i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Pacjent siada przed aparaturą i opiera głowę na specjalnej podpórce, ważne, aby osoba badana przez dłuższy czas wpatrywała się przez wskazany przez specjalistę punkt i powstrzymała się od mrugania.

Niekiedy stosuje się specjalne krople rozszerzające źrenicę.

Wskazania do badania OCT

Każdy z nas powinien pamiętać o regularnych badaniach wzroku, częstotliwość wykonywania wszelkiego typu badań zwiększa się wraz w wiekiem. Dobrze mieć to na uwadze i regularnie odwiedzać gabinet optyczny.

Kiedy zalecane jest wykonanie badania OCT? W szczególności w takich przypadkach, jak:

  • zwyrodnienie plamki żółtej AMD związane z wiekiem
  • obrzęk plamki żółtej
  • jaskra ‒ OCT dostarczy nam informacji na temat skuteczności zastosowanej terapii
  • zmiany cukrzycowe w plamce
  • błony nasiatkówkowe
  • dystrofie plamki
  • kontrola stanu rogówki przed i po zabiegach laserowej korekcji wzroku
  • czerniak gałki ocznej
  • inne choroby siatkówki i naczyniówki


W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z narządem wzroku, dobrze od razu skontaktować się ze specjalistą.

Podsumowanie

Badanie OCT czyli Optyczna Koherentna Tomografia to nowoczesna metoda, dzięki której przeprowadzane są diagnoza oraz monitorowanie chorób siatkówki. OCT umożliwia dokładne obrazowanie struktury oka, wykrycie chorób nawet w początkowym stadium i kontrolę efektów leczenia. Badanie jest niezwykle precyzyjne, bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut.

Jesteś zainteresowany badaniem OCT? Zapraszamy do naszej poradni okulistycznej w Katowicach!

Spis treści artykułu